Reprezentacja Polski strażaków w piłce nożnej wicemistrzami świata służb mundurowych w kat. open oraz +35

24.11.2022

Reprezentacja piłkarzy na grupowym zdjęciu (25 mężczyzn )

W dniach 21-24 listopada br. w Niderlandach odbyły się Mistrzostwa Świata Służb Mundurowych w Halowej Piłce Nożnej. Turniej, który ma już 40-letnią historię, przeprowadzony został po 2-letniej przerwie, spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią.

Rozgrywki prowadzone były na 5 halach sportowych usytuowanych w Groenlo, Eibergen oraz Lichtenvoorde. W turnieju z udziałem 103 drużyn uczestniczyła również reprezentacja Państwowej Straży Pożarnej, złożona z 2 drużyn, które wystąpiły w kategorii OPEN oraz +35 lat. Po przeprowadzeniu rozgrywek grupowych, do dalszej fazy turnieju, w każdej z kategorii awansowało 16 najlepszych zespołów, w tym obydwie nasze drużyny, pewnie wygrywając swoje mecze. Dalsza część Mistrzostw rozgrywana była systemem pucharowym, w którym przegrywający odpadał z turnieju. Nasze zespoły wygrywały kolejne mecze i po emocjonujących półfinałach (w kategorii open rozstrzygniętych w rzutach karnych) uzyskały historyczny awans do finału.

Pierwsza do walki o medale stanęła bardziej doświadczona drużyna polskich strażaków powyżej 35 lat. Na jej drodze do złota stanęła drużyna ukraińska - IPA Avangard Safety. W regulaminowym czasie gry na tablicy widniał bezbramkowy remis, po czym sędzia zarządził 5-minutową dogrywkę. Finał trzymał do końca w napięciu, jednak na nieszczęście polskich zawodników zespół ukraiński strzelił zwycięską bramkę pół minuty przed końcem meczu.

Ostatnim meczem Mistrzostw był finał kategorii open. Naprzeciwko polskich strażaków również stanęli reprezentanci Ukrainy z drużyny IPA Rivne. Mimo wyrównanej walki, reprezentanci Polski musieli uznać wyższość naszych wschodnich sąsiadów, zdobywając srebrne medale, tak jak ich starsi koledzy.

Naszych zawodników do walki zagrzewali licznie zgromadzeni kibice, wśród których była reprezentacja kobiet z polskiej Policji, która również osiągnęła sukces, zajmując 3 miejsce.

Złoto dla naszej drużyny było blisko, jednak te historyczne 2 srebrne medale są niewątpliwym sukcesem polskich strażaków. Naszym zawodnikom, jak i kadrze trenerskiej, należą się słowa podziękowania za osiągnięte wyniki, ale również za wysokie umiejętności i serce do walki, bo to doskonale pokazuje, jak sprawni i skuteczni są polscy strażacy.

Tekst i zdjęcia: bryg. Szymon Ławecki, Biuro Edukacji KG PSP