Reprezentacja polskich strażaków wzięła udział XXXI Mistrzostwach Świata Firefighter Combat Challenge w USA

17.10.2022

Jedenastoosobowa grupa w tym dwójka dzieci stojąca na scenie. Zdobywcy pierwszego miejsca trzymają w rekach pamiątkowe dyplomy, na szyjach wszystkich widoczne są zdobyte medale. Zdobywcy drugiego miejsca - dwóch mężczyzn trzyma w reku polską flagę. W tle uczestników baner reklamowy mistrzostw.

W odbywających się w USA (Sandy/Utah) XXXI Mistrzostwach Świata Firefighter Combat Challenge reprezentacja polskich strażaków odniosła spektakularny sukces.

Przez pięć dni zawodów, które rozpoczęły się 10 października, nasza drużyna stoczyła w czterech kategoriach zacięte boje z najtwardszymi strażakami z całego świata.
Każdy ze startujących zawodników wziął udział w pięciu bardzo wyczerpujących konkurencjach:

1. wspinaczka z pakietem wężowym po schodach na 6. kondygnację,
2. wciągnięcie 19-kilogramowego zwiniętego węża i umieszczenie go w skrzynce na szczycie 5 piętrowej wieży;
3. symulowane wejście siłowe do budynku poprzez wyważenie drzwi lub rozbicie ściany;
4. przeciągnięcie nawodnionego węża symulującego biegnącego strażaka z wozu w kierunku pożaru;
5. ewakuacja poszkodowanego z pożaru.

Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie wymienione zadania wykonywane były w kompletnym umundurowaniu bojowym i aparacie oddechowym.

W startach indywidualnych w kategorii OPEN, I miejsce i tytuł MISTRZA ŚWIATA zdobył Adam Spychała (1:16:20) z KP PSP Ostrów Wielkopolski.

8. miejsce zajęła Beata Świderska (3:00:06) - OSP Bielawa pow. dzierżoniowski

W kategorii Drużyna (suma trzech najlepszych czasów), polska ekipa w składzie: Adam Spychała, Dawid Rąbczyk, Daniel Toporek, Rafał Bereza, Mateusz Wesołowski zajęła I miejsce zdobywając tytul MISTRZA ŚWIATA.  Czas w jakim ukończyli konkurencję (3:59:15) jest nieoficjalnym rekordem świata.

W kategorii Chief:
1. miejsce i tytuł MISTRZA ŚWIATA zdobył Rafał Bereza.

Następne konkurencje przyniosły również dużo emocji i kolejne sukcesy polskich strażaków.

W kategorii tandem:

2. miejsce i tytuł VICE MISTRZÓW ŚWIATA zdobyli Rafał Bereza wraz ze Adam Spychała
3. miejsce w tandemie kobiet zdobyła Beata Świderska z koleżanką z Ukrainy.
Ponadto, na 9. miejscu uplasował się tandem męski w składzie Dawid Rąbczyk oraz Mateusz Wesołowski.

W kategorii sztafeta:

2. miejsce i tytuł VICE MISTRZYŃ ŚWIATA zdobyła Beata Świderska wraz ze sztafetą żeńską kobiet;
3. miejsce zdobyła sztafeta męska w składzie: Rafał Bereza, Daniel Toporek, Dawid Rąbczyk, Adam Spychała i Mateusz Wesołowski.

Gratulujemy formy i wspaniałych wyników!

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP