W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażacy w gotowości w związku z zagrożeniem powodziowym

22.02.2021

Samochody straży pożarnej, strażacy patrolują teren

W związku z prognozowanym ociepleniem, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne o możliwym wezbraniu wody w rzekach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych na Odrze oraz Wiśle i ich dopływach. Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się na Wiśle w powiecie płockim oraz na dolnej Odrze w woj. zachodniopomorskim, gdzie poziom wody przekracza stan alarmu przeciwpowodziowego.

W związku z prawdopodobnym wystąpieniem fali wezbraniowej na rzekach, strażacy dokonali przeglądu sił i środków w ramach centralnego i wojewódzkich odwodów operacyjnych, w tym stanu wyposażenia w łodzie, pompy wysokiej wydajności, agregaty prądotwórcze i sprzęt logistyczny.

Do działań związanych w falą wezbraniową gotowy jest cały potencjał krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, w tym 502 jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP oraz 4544 jednostki OSP włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Obecnie strażacy monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i poziom wody w rzekach m. in.  z wykorzystaniem dronów. Komenda Główna PSP i komendy wojewódzkie PSP na terenie kraju są w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego, analizują raporty meteorologiczne oraz współpracują z ekspertami z instytucji Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które prowadzi akcję lodołamania na Wiśle i Odrze.

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski

Wideo