W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Symbole pamięci

01.11.2021

Kwatera strażacka upamiętniająca ruch oporu „Skała”, strażaków poległych w czasie II wojny światowej. Przy pomniku wieniec.

Jak co roku 1 listopada wspominamy osoby, których nie ma już wśród nas. Wszystkich, którzy żyli przed nami, naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych. Stawiamy na ich grobach kwiaty oraz zapalamy znicze.

Zachęcamy do wspomnienia zmarłych strażaków, którzy służyli w imię hasła „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” oraz zapisali karty historii m. in. walcząc o niepodległość Polski w 1918 roku, broniąc niepodległości Ojczyzny w latach 1919-1920. Po niespełna 20 latach wolności strażacy ponownie walczyli w kampanii wrześniowej 1939 roku oraz zawiązali konspiracyjny Strażacki Ruch Oporu „Skała”.

Zasłużonym pożarnikom poświęcony jest przewodnik po warszawskich nekropoliach: Cmentarzu Wojskowym oraz Cmentarzu Powązkowskim, który znajdziecie Państwo do pobrania poniżej

W przewodniku znajdują się informacje m. in. na temat pionierów polskiego pożarnictwa, takich jak Komendant Warszawskiej Straży Ogniowej płk sztabu Urban Majewski, inż. Józef Tuliszkowski, dh Bolesław Chomicz czy wielki patriota oraz bohaterski komendant Warszawskiej Straży Ogniowej kpt. Józef Hłasko. W przewodniku ujętych jest kilkadziesiąt nazwisk związanych z ochroną przeciwpożarową, w tym komendanci główni straży pożarnych, funkcjonariusze Komendy Głównej Straży Pożarnych, Komend Wojewódzkich Straży Pożarnych, Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Stołecznej Komendy Straży Pożarnych i Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: mł. kpt. Grzegorz Trzeciak, Biuro Komendanta Głównego

Materiały

Przewodnik po mogiłach zasłużonych pożarników Cmentarz Powązkowski oraz Cmentarz Komunalny (dawny wojskowy)
Powazki​_przewodnik​_po​_grobach​_zasluzonych​_pozarnikow.pdf 1.48MB

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}