W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenie "Hipotermia i ewakuacja"

24.03.2023

Czterech strażaków w trakcie ćwiczeń - ewakuacja poszkodowanego w noszach po stromym zboczu.

W dniach 21-23 marca 2023 r. w Krakowie, odbyło się szkolenie doskonalące z zakresu opieki nad poszkodowanym znajdującym się w stanie znacznego wychłodzenia oraz długotrwałej ewakuacji poszkodowanych.

Inicjatywa przeprowadzenia szkolenia powstała w środowiskach instruktorów ratownictwa wysokościowego ksrg oraz strażaków-ratowników medycznych ze Specjalistycznych Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych wchodzących w skład grupy USARPoland. Charakter działań zarówno ratowników grup poszukiwawczo-ratowniczych jak i ratowników wysokościowych powoduje, że najczęściej mają oni do czynienia z poszkodowanymi znajdującymi się w hipotermii oraz konieczności długotrwałej opieki i ewakuacji poszkodowanych.
W związku z powyższym, Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa Biura Planowania Operacyjnego KG PSP, podjęło się zorganizowania takiego szkolenia. Do przeprowadzenia nieodpłatnych zajęć zaproszono ratowników medycznych z fundacji Medyk Rescue Team, prowadzącej projekt prewencyjno – ratowniczy Bezpieczny Kazbek. Dzięki uprzejmości Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bazą szkolenia był Ośrodek Szkolenia Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie.
Uczestnikami szkolenia byli instruktorzy ratownictwa wysokościowego KSRG oraz strażacy-ratownicy medyczni ze Specjalistycznych Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych wchodzących w skład grupy USAR Poland oraz funkcjonariusz z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Krakowie.

Pierwszego dnia odbyły się zajęcia teoretyczne z zakresu patofizjologii hipotermii oraz długotrwałej ewakuacji. Następnie uczestnicy w sposób praktyczny zapoznali się ze sposobami zabezpieczania przed wychłodzeniem i ogrzewania poszkodowanych, a także rozwiązaniami sprzętowymi i praktycznym przygotowaniem i przeprowadzeniem długotrwałej ewakuacji.

Drugi dzień szkolenia to zajęcia w komorze klimatycznej Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych Politechniki Krakowskiej. W trakcie zajęć strażacy realizowali symulowane scenariusze medyczne w trudnych warunkach atmosferycznych. Panująca w komorze temperatura -30°C, wiatr i marznący opad deszczu nie tylko wystawiły uczestników na ciężką próbę wytrzymałości własnych organizmów, ale także pozwoliły zweryfikować umiejętności udzielania medycznych czynności ratunkowych i kwalifikowanej pierwszej pomocy w ekstremalnych warunkach.

Ostatni dzień szkolenia strażacy spędzili w nieczynnym Kamieniołomie Libana. Tam, w trudnym, często eksponowanym terenie, uczestnicy zmierzyli się z działaniami ratunkowymi również opartymi o symulowane scenariusze medyczne. Ich zadaniem było dotarcie do poszkodowanych, udzielenie pomocy oraz przygotowanie i przeprowadzenie ewakuacji. Należy wspomnieć, że w trakcie całego szkolenia pozorantami byli żywi ludzie, a wykonywane przez ratowników czynności realizowane były w rzeczywistości, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Szkolenie to było pierwszym tego typu realizowanym przez Państwową Straż Pożarną i zdaniem jego uczestników – nie powinno być ostatnim dotyczącym tej tematyki i realizowanym w tej formule.

Opracowanie: kpt. Marcin Janik Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP.
Zdjęcia: kpt. Marcin Janik BPO KG PSP,  Katarzyna Wojtiuk.

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}