W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwaga na zagrożenie pożarowe w lasach

15.05.2024

Zdjęcie strażaków podczas gaszenia pożaru zarośli w okolicy lasu oraz napis UWAGA - zagrożenie pożarowe w lasach! 823 pożary w maju, 1471 pożarów od początku 2024 r.

Na terenie całego kraju obowiązuje średnie oraz duże zagrożenie pożarowe w lasach, co oznacza, że ściółka w lesie jest bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar!

W samym maju strażacy interweniowali już 823 razy w związku z pożarami w lasach, a od początku 2024 roku odnotowano takich zdarzeń już 1471, najwięcej na terenie woj.: mazowieckiego 447, łódzkiego 143, dolnośląskiego 119, świętokrzyskiego 114 oraz lubuskiego 100. To o 483 pożary więcej niż w podobnym czasie 2023 roku, kiedy to odnotowano 988 pożarów w lasach.

Powiaty z największą liczbą pożarów lasów to : wołomiński, woj. mazowieckie – 98, konecki, woj. świętokrzyskie – 60, piaseczyński, woj. mazowieckie – 46, radomski, woj. mazowieckie – 40, kielecki, woj. świętokrzyskie – 30, przysuski, woj. mazowieckie – 26, otwocki, woj. mazowieckie – 24, garwoliński, woj. mazowieckie – 22.

Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad:

  1. w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest: 
  • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
  • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
  1. w parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.

Więcej informacji o tym, jak postępować, by uniknąć pożarów w lasach dostępne na stronie KG PSP Pożary Lasów - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

W środę 15 maja 2024 r. do godzin południowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przesłało do odbiorców przebywających na terenie części woj. lubuskiego i wielkopolskiego ostrzeżenie o treści:
 "UWAGA! Dziś i jutro (15/16.05) duże zagrożenie pożarowe w lasach. Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia dzwoń na 112"
.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP

{"register":{"columns":[]}}