W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceszef MSWiA: nie wyobrażamy sobie walki z pandemią bez wsparcia strażaków

15.04.2021

Na zdjęciu widać wiceministra Macieja Wąsika zabierającego głos z mównicy sejmowej.

 

– Nie wyobrażamy sobie skutecznej walki z pandemią COVID-19 bez wsparcia służby zdrowia i ratownictwa medycznego przez druhów Ochotniczych Straży Pożarnych oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Chciałbym im niezwykle za te wspaniałe działania podziękować – powiedział wiceminister Maciej Wąsik. Wiceszef MSWiA odpowiadał w Sejmie na pytania posłów w sprawie zaangażowania strażaków PSP i OSP w walkę z pandemią koronawirusa.

Sekretarz stanu w MSWiA przypomniał, że strażacy już na początku pandemii zorganizowali tymczasowe izby przyjęć przed szpitalami. W kulminacyjnym momencie funkcjonowało 460 takich miejsc. Średnio każdego dnia dyżurowało w nich 280 strażaków.

Wiceminister Maciej Wąsik podkreślił, że straż pożarna reagowała bardzo szybko, kiedy pojawiła się prośba o wsparcie. – Strażacy zareagowali natychmiast, kiedy potrzebne były respiratory. Swoje respiratory transportowe, było ich 97, przekazali do dyspozycji służby zdrowia – mówił.

Podczas pandemii strażacy, którzy posiadają kwalifikacje ratowników, wspomagają Państwowe Ratownictwo Medyczne. – Wielokrotnie byli dysponowani do zdarzeń, gdzie nie można było zadysponować pogotowia ratunkowego. Od września 2020 r. takich zdarzeń było 4 tys. – wskazał sekretarz stanu w MSWiA.

Komendant główny PSP oddelegował do szpitali, które walczą z pandemią, prawie 200 strażaków będących ratownikami medycznymi. Spośród nich 60 ratowników zostało skierowanych do CSK MSWiA i do Szpitala Narodowego.

Wiceszef MSWiA mówił też o zaangażowaniu strażaków w obsługę banków tlenu. Zużycie tlenu podczas pandemii jest kilkukrotnie większe niż normalnie. Aby zapewnić płynność użycia tlenu w szpitalach, wojewodowie zorganizowali banki tlenu - takich miejsc jest 44 w całym kraju. Jeżeli w którymś szpitalu brakuje tlenu, strażacy natychmiast dowożą brakujące butle.

Mamy w bankach tlenu około 300 tys. litrów tlenu. Od początku funkcjonowania banków prawie 200 razy wojewodowie dysponowali straż pożarną, żeby wspomóc placówki służby zdrowia, gdy tlenu zabrakło, żeby ta płynność leczenia została zachowana – poinformował wiceminister Maciej Wąsik.

Strażacy aktywnie wspierają Narodowy Program Szczepień. Codziennie - głównie przez strażaków ochotników - do punktów szczepień dowożone są osoby starsze, niedołężne, wykluczone komunikacyjnie. – Już prawie 13 tys. osób zostało dowiezionych przez strażaków w bezpieczny i wygodny sposób do punktów szczepień. To ogromna praca dla całego społeczeństwa – powiedział sekretarz stanu w MSWiA.

W ramach prowadzonej akcji informacyjnej dotyczącej profilaktyki oraz szczepień przeciw COVID-19 strażacy OSP rozprowadzali ulotki informacyjne. Trafiły one do osób starszych oraz samotnych, mieszkających w małych miastach i na wsiach. Łącznie przygotowanych zostało 10 mln ulotek.

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej wspierali również Straż Graniczną. Kiedy na granicach zostały wprowadzone obostrzenia epidemiczne i przywrócono kontrolę, całodobowo w 45 punktach kontrolnych dyżurowało ponad 200 strażaków.

We wrześniu 2020 r., kiedy otwierano szkoły, straż pożarna rozprowadziła w nich maseczki i materiały dezynfekcyjne. Natomiast przed Wielkanocą strażacy rozdysponowali do kościołów i punktów medycznych 50 mln maseczek z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

fot. Łukasz Błasikiewicz / Kancelaria Sejmu

Źródło: MSWiA

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}