W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielkopolscy strażacy podczas narady rocznej podsumowali działania za 2023 r.

08.02.2024

Na auli siedzą funkcjonariusze PSP i osoby cywilne podczas narady, na ekranie wyświetlony wizerunek komendanta głównego PSP biorącego udział on-line w naradzie

8 lutego 2024 r. w auli Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu odbyła się narada roczna kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa wielkopolskiego, podczas której pełniący obowiązki wielkopolski komendant wojewódzki PSP bryg. Robert Natunewicz oraz pełniący obowiązki komendant Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu st. bryg. Andrzej Zajączkowski dokonali szczegółowego podsumowania zadań zrealizowanych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej w Wielkopolsce w 2023 roku.

Z uczestnikami narady w trybie wideokonferencji połączył się komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, który podziękował wielkopolskim strażakom za dotychczasową służbę oraz zaangażowanie w realizację zadań służbowych i działań ratowniczych. Jednocześnie przekazał informacje o głównych kierunkach działań i zadaniach zaplanowanych do realizacji w 2024 roku.

Miniony już 2023 rok był bezpieczniejszy pod względem liczby zdarzeń w stosunku do roku poprzedniego, ale mimo wszystko był bardzo intensywny dla wielkopolskich strażaków. Zanotowano 41 680 interwencji, a to o 12 024 mniej niż w 2022 roku. Wystąpiło 8 386 pożarów, 29 146 miejscowych zagrożeń oraz 4 148 alarmów fałszywych.

Wielkopolscy strażacy byli gotowi nieść pomoc nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju, co udowodnili biorąc udział w akcjach ratowniczych w Turcji po trzęsieniu ziemi oraz w walce z pożarami lasów w Grecji.

Miniony rok to również liczne inwestycje budowlane, zwiększające komfort pełnienia służby strażaków. Dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa wielkopolskiego na realizację 13 zadań inwestycyjnych w ramach programu modernizacji Państwowej Straży Pożarnej na lata 2022-2025 zaplanowano środki finansowe w kwocie 60 milionów zł.
W roku 2023 na terenie województwa kontynuowano realizację 8 zadań inwestycyjnych, na łączną kwotę blisko 10 milionów złotych.Na 2024 rok planowana jest dalsza realizacja 5 rozpoczętych już inwestycji oraz rozpoczęcie 3 kolejnych na kwotę 24 milionów złotych. Do końca 2023 roku wielkopolscy strażacy przeprowadzili modernizację 32 strażnic, wyposażając je w instalacje fotowoltaiczne i w miarę posiadanych środków planowana jest dalsza inwestycja w odnawialne źródła energii.

Skuteczny i nowoczesny system ochrony przeciwpożarowej to także pojazdy pożarnicze. W tym zakresie na potrzeby Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych w 2023 roku zakupiono 45 pojazdów pożarniczych, w tym 3 drabiny za kwotę ponad 67 milionów zł.

2023 rok był również dobrym dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, bowiem przekazane dla nich dofinansowania pozwoliły zrealizować m.in. 92 obozy, 54 wycieczki i 18 półkolonii dla młodych adeptów pożarnictwa. W listopadzie odbył się również I Wielkopolski Kongres Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, stanowiący doskonałą okazję do spotkania się z opiekunami drużyn z całej Wielkopolski oraz innymi przedstawicielami podmiotów i instytucji.

 

Opracowanie: KW PSP Poznań
Zdjęcia: st. str. Krzysztof Pisz KG PSP oraz zespół prasowy KW PSP Poznań

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}