W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta delegacji z Węgier w KG PSP

04.10.2023

Pamiątkowy uścisk dłoni dwóch mężczyzn na tle biało-czerwonych flag

4 października gen. brygadier dr inż. Andrzej Bartkowiak – Komendant Główny PSP gościł delegację z Węgier pod przewodnictwem gen. Zoltana Góry – Dyrektora Generalnego Krajowej Dyrekcji Generalnej Zarządzania Kryzysowego.

Strażacy z Polski i Węgier współpracują ze sobą od wielu lat. Już w 2000 roku rządy obu krajów zawarły umowę regulującą wzajemne udzielanie pomocy i współpracę w podnoszeniu odporności na wypadek zagrożeń, z którymi zmagają się służby ratownicze w tej części Europy. Jeszcze w tym samym roku polscy strażacy pomogli partnerom znad Dunaju w walce z powodzią, która nawiedziła wówczas Węgry.

Obecna współpraca nie ogranicza się tylko do działań dwustronnych – działamy razem również na forum Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz w formacie Grupy Wyszehradzkiej. Przygotowujemy się do nadchodzących prezydencji Węgier (II połowa 2024 r.) i Polski (I połowa 2025 r.) w Radzie Unii Europejskiej. Zarówno Państwowa Straż Pożarna jak i Krajowa Dyrekcja Generalna Zarządzania Kryzysowego w okresie prezydencji swoich krajów przewodniczyć będą unijnym pracom w zakresie ochrony ludności i licznym wydarzeniom, które odbywać się będą w obu państwach oraz w Brukseli.

Spotkanie w Warszawie było okazją do omówienia działań dwustronnych i podejmowanych na forum UE, które będą realizowane w kolejnych miesiącach.

Ważnym elementem wydarzenia była wymiana doświadczeń z operacji po trzęsieniu ziemi w Turcji w lutym br., w której brali udział zarówno strażacy z Polski, jak i Węgier. Oba kraje planują dalszą współpracę w obszarze budowania potencjału grup USAR.

Niesłabnącym zainteresowaniem obu instytucji pozostaje również przygotowanie straży pożarnych na długotrwałe kryzysy. Szefowie obu instytucji uzgodnili formułę dalszej wymiany rozwiązań prawnych i organizacyjnych w tym zakresie.

Krajowa Dyrekcja Generalna Zarządzania Kryzysowego jest odpowiedzialna za cywilne planowanie kryzysowe i ochronę ludności, zapewniając koordynację podmiotów państwowych i pozarządowych. Reguluje i zarządza systemem straży pożarnej i współpracujących służb oraz procesem alarmowania, ostrzegania i informowania społeczeństwa. Uczestniczy również w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa zakładów przemysłowych i zarządzaniu rezerwami państwowymi na wypadek zagrożeń.

 

Opracowanie: Biuro Ochrony Ludności
Zdjęcia: kpt. Tomasz Banaczkowski - Wydział Prasowy

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}