W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta studyjna w Japonii poświęcona elementom zarządzania kryzysowego w sytuacji awarii elektrowni jądrowej

07.03.2023

Grupa przedstawicieli Polski i Japonii w pomieszczeniu elektrowni

Na zaproszenie Japońskiego Międzynarodowego Centrum Współpracy, w dniach od 26 lutego do 4 marca 2023 r. polska delegacja, w skład której wchodził przedstawiciel Biura Planowania Operacyjnego Komendy Głównej PSP, uczestniczyła w wizycie studyjnej w Japonii.

Celem przedsięwzięcia było zapoznanie się elementami zarządzania kryzysowego w sytuacji awarii elektrowni jądrowej z jednoczesnym uwolnieniem do atmosfery produktów rozszczepienia.

Uczestnicy zapoznali się z planami zarządzania kryzysowego podczas spotkań w Prefekturach Ibaraki i Fukui, wizytowali w Centrum Wspierania i Szkolenia w sytuacjach zdarzeń nuklearnych oraz Centrum Środowiskowego Monitoringu Radiacyjnego.

Bardzo ważnym elementem programu była wizyta w Elektrowni Jądrowej Shimane, podczas której szczegółowo zapoznano uczestników z postępem prac przy budowie bloku nr 3 oraz umożliwiono wzięcie udziału w roli obserwatorów w ćwiczeniach związanych z awarią systemu chłodzenia reaktora. Należy podkreślić bardzo wysoki poziom realności scenariusza oraz dużą liczbę uczestników – pracowników elektrowni jądrowej oraz fakt, że termin ćwiczeń został zaplanowany celowo w czasie umożliwiającym wzięcie w nich udziału polskiej delegacji.

Na zakończenie pobytu, polska delegacja odbyła spotkanie w Komitecie Rady Ministrów (Cabinet Office) z dyrektorem generalnym odpowiadającym z poziomu rządowego za zarządzanie kryzysowe oraz w Urzędzie Dozoru Jądrowego, który sprawuje rolę nadzoru nad wszystkimi obiektami jądrowymi w Japonii (odpowiednik Polskiej Agencji Atomistyki).

Podczas wizyty studyjnej szczególny nacisk położono na sprawy związane z ochroną ludności podczas zdarzeń nuklearnych: informowania, wieloetapowej ewakuacji, profilaktyki jodowej oraz schronów. Wizyta miała szczególne znaczenie pod kątem Polskiego Programu Rozwoju Energetyki Jądrowej i pozwoliła zyskać wiedzę, w jaki sposób Japonia jest przygotowana na tego typu zagrożenia oraz jakich dokonała zmian systemowych po katastrofie elektrowni w Fukushimie w 2011 roku.

W skład polskiej delegacji weszli również przedstawiciele: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,  Ministerstwa Klimatu i Środowiska,  Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Państwowej Agencji Atomistyki, Polskich Elektrowni Jądrowych oraz Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Tekst i zdjęcia: Michał Łupiński, Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}