W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wrześniowy numer „Przeglądu Pożarniczego” jest już dostępny

16.09.2022

Slider Okładka PP 09/2022

Drodzy Czytelnicy!

Czując już wrześniowy powiew nadchodzącej jesieni, wspominamy jeszcze lato. Dla strażaków było bardzo pracowite. Zawirowania klimatyczne nie pozwalają im odpocząć. Jako pierwsi ruszają na pomoc ludności doświadczanej powodzią czy suszą, walczą z pożarami lasów.

W ostatnich dwóch miesiącach prośby o wsparcie nadeszły również z zagranicy – za każdym razem spotkały się z pozytywną odpowiedzią polskiej strony. O interwencji w Czechach pisaliśmy w PP 8/2022, a teraz przyszedł czas na kilka słów o działaniach polskich modułów GFFFV w dotkniętej pożogą Francji. Sugestywną i dynamiczną relację z trudnych zmagań z pożarami podpowierzchniowymi na rozległych torfowiskach zdaje Aleksander Mirowski.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Na-odsiecz-Francji/idn:2572

Aby nastroić się nieco bardziej optymistycznie, odetchnąć atmosferą energii i ambitnych przedsięwzięć, dobrze jest zajrzeć na strony 8-10, na których wybrany w listopadzie 2021 r. prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa Krzysztof Dąbrowski dokonuje podsumowania działalności stowarzyszenia i opowiada o planowanych projektach. Nowych inicjatyw popularyzujących zagadnienia ochrony przeciwpożarowej i ułatwiających łączenie teorii z praktyką nie zabraknie.

https://www.ppoz.pl/czytelnia/w-ogniu-pytan/Puls-wiedzy-i-praktyki-/idn:2571

Mówiąc o wcielaniu wiedzy w życie, nie zapominajmy o młodych inżynierach, którzy z wielką pieczołowitością przekształcają zdobyte informacje i umiejętności w praktyczne rozwiązania. Oddajemy im łamy PP, zachęcając do przedstawiania ciekawych koncepcji w nowym dziale „Praktyczny wymiar nauki”. Jako pierwsi swoje dokonania prezentują Artur Wąs (instrukcje pobierania próbek CBRN) i Konrad Lisowski (techniczno-medyczny algorytm).

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Techniczno-medyczny-algorytm/idn:2574

Jak zwykle w dziale „Ratownictwo i ochrona ludności” znajdziemy porcję przydatnej i przystępnie podanej wiedzy. Damian Woszczyna opisuje, jak wypadły badania skuteczności inaktywacji wirusa SARS-CoV-2 metodą fumigacji nadtlenkiem wodoru, przeprowadzone przez SGRChem „Kraków 6” i Laboratorium Wirusologiczne Virogenetics. Marek Wyrozębski przygląda się organizacji działań kpp w kontekście coraz większej liczby czynności medycznych, które może podejmować strażak. Mamy też rzut oka na historię ochrony układu oddechowego strażaków podczas działań autorstwa Marcina Kuźmińskiego i Szymona Kokota. To dopiero początek rozważań na ten temat, w kolejnych numerach autorzy ukażą również współczesną perspektywę.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Update-organizacji-dzialan-kpp/idn:2573

Gaszenie pożarów to jedno, pytanie – jak ratować ludzi, a przede wszystkim, jak mogliby ratować się sami dzięki wcześniej przećwiczonym systemom ewakuacji. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o budynki wysokościowe. Pomysłów na skuteczne opuszczenie takich obiektów w razie zagrożenia jest wiele, ale czy da się je wprowadzić w życie? Może nawet najbardziej „szalone” będą miały w sobie ziarno geniuszu, które doprowadzi do przełomu? Tych ekscentrycznych koncepcji, jak się okazuje, nie brak. Analizuje je Paweł Wolny.

Jeśli trudno jest w razie niebezpieczeństwa uciec z wysokości, to podobnie karkołomnym przedsięwzięciem będzie ewakuacja spod ziemi. Jak działają podmioty ratownictwa górniczego, jak zbudowany jest system? Na te pytania odpowie tekst Łukasza Szewczyka. Świetnie komponuje się z nim artykuł Danuty Janakiewicz-Oleksy, który pokazuje, jak ryzykowna była praca pod ziemią na początku XX w., a także jak skromnymi środkami dysponowali ówcześni strażacy i ratownicy górniczy.

Ciekawej lektury!

Okładka PP 9/2022

{"register":{"columns":[]}}