W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca ze statkami powietrznymi w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym

28.01.2023

PO lewo strażak stoi tyłem a przed nim stoi śmigłowiec, po prawej stronie zdjęcie grupowe strażaków zespołu obraującego

W dniach 26-27 stycznia 2023 r. w Centrum Naukowo - Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie odbyło się 1. posiedzenie Zespołu Komendanta Głównego PSP do spraw opracowania "Zasad współpracy ze statkami powietrznymi w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym", w skład którego weszli specjaliści pełniący funkcje operacyjne na poziomie:
☑️ komend miejskich i powiatowych PSP (komendanci i zastępcy komendantów, zastępca dowódcy JRG).
☑️ komend wojewódzkich PSP, w tym piloci (samolotów oraz bezzałogowych statków powietrznych).
☑️ komendy Głównej PSP - funkcjonariusze Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa.

Dokument, którego zapisy ma wypracować Zespół, będzie regulował obszary współpracy Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej włączonych do KSRG ze statkami powietrznymi w zakresie  między innymi:
☑️ procedur uruchamiania statków powietrznych będących w dyspozycji PSP jak również dysponentów zewnętrznych, państwowych i prywatnych.
☑️ sposobu koordynacji operacji lotniczych w ramach działań JOP KSRG, w tym wprowadzenie funkcji Koordynatora Operacji Lotniczych (Aircraft Coordinator).
☑️ wprowadzenia Standardowych Procedur Operacyjnych stosowanych w trakcie współdziałania ze statkami powietrznymi.
☑️ dobrych praktyk współpracy ze statkami powietrznymi dla Kierujących Działaniem Ratowniczym, członków sztabów oraz obsad stanowisk kierowania.
☑️ zbioru charakterystyk używanych w Polsce statków powietrznych, z którymi mogą współdziałać JOP KSRG.

Spotkanie zostało otwarte przez kierownictwo Biura Planowania Operacyjnego KG PSP, które przedstawiło propozycje kierunku dokumentu, na podstawie dostrzeżonych potrzeb, wynikających z analiz działań ratowniczo-gaśniczych, ćwiczeń, szkoleń i manewrów, ze szczególnym uwzględnieniem:

☑️ pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym, jaki miał miejsce 19-26 kwietnia 2020 r,
☑️ akcji ratowniczo-gaśniczych w Turcji w 2021 roku oraz na terytorium Republiki Czeskiej w 2022 roku, jakie Państwowa Straż Pożarna realizowała wspólnie z Polską Policją, przy  użyciu policyjnego śmigłowca S70i Black Hawk i „strażackich” podwieszanych pod śmigłowce zbiorników typu „Bambi Bucket” ,
☑️ manewrów Huwniki 2022, które odbyły się w dniach 24-27 października 2022 r. na terenie  woj. podkarpackiego - zgrywających Państwową Straż Pożarną ze służbami i instytucjami, posiadającymi statki powietrzne, ze szczególnym uwzględnieniem:

  • gaszenia pożarów wielkopowierzchniowych, w tym pożarów na poligonach wojskowych z wykorzystaniem „strażackich” podwieszanych pod śmigłowce zbiorników typu „Bambi Bucket”,
  • realizacji założeń w zakresie umacniania pękniętych wałów przeciwpowodziowych z wykorzystaniem podwieszanych pod śmigłowcem worków typu „Big Bag” z gruzem/piachem,
  • użycia technik linowych,
  • organizacji łączności,
  • koordynacji przestrzeni powietrznej podczas wspólnych działań.

W trakcie spotkania przedyskutowane zostały założenia dokumentu, w tym jego kształt oraz rozpoczęto prace nad jego zapisami, które kontynuowane będą następnie w formie zdalnej, w oparciu o powstałą niedawno w PSP infrastrukturę informatyczną, ze szczególny uwzględnieniem prywatnej chmury obliczeniowej Państwowej Straży Pożarnej.
Specjalnym gościem wydarzenia był Pan Przemysław Walc - kierownik Ośrodka Koordynacji Poszukiwań i Ratownictwa Lotniczego w Warszawie (ARCC), który przedstawił uczestnikom sposób funkcjonowania w Polsce Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ASAR).

W trakcie posiedzenia zespołu doszło do bezprecedensowego w historii PSP oraz ARCC wydarzenia, szczególnie w kontekście tematu jakim zajmuje się Zespół, mianowicie:

po rozpoczęciu drugiego dnia obrad tj. 27 stycznia br., do uczestników spotkania dotarła informacja o zawaleniu się kamienicy w Katowicach. Dzięki wieloletniej ścisłej współpracy ośrodka ARCC oraz Stanowiska Kierowania Komendanta Głównego PSP, w tym funkcjonariuszy KCKR, będących na spotkaniu, uruchomiono proces startu stacjonującego na lotnisku w podkrakowskich Balicach śmigłowca Mi-8 należącego do 3 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, który dokonał przerzutu na miejsce działań ratowników i psów gruzowiskowych ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej PSP z Nowego Sącza. Działanie to pozwoliło nie tylko skrócić czas dojazdu ratowników na miejsce akcji, ale też otworzyło drzwi do dalszej współpracy z ARCC oraz pokazało, jak ważnym jest dokument, nad którym właśnie będzie pracował Zespół.

 

Opracowanie i zdjęcia: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}