W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zabezpieczenie medyczne podczas ćwiczeń EUROMODEX "NewWavePoland 2023"

16.09.2023

W namiocie znajduje się stół zabiegowy. Za nim wyposażenie medyczne, torby, tablica do pisania i oświetlenie.

Międzynarodowe ćwiczenia EUROMODEX NewWavePoland 2023 już za nami.

Podczas trzech intensywnych dni nad bezpieczeństwem uczestników czuwała grupa ratowników medycznych.

Zabezpieczenie medyczne było realizowane poprzez:

utworzenie dwóch stacjonarnych ambulatoriów (MAP – Medical Assistance Point) zlokalizowanych w Twierdzy Modlin oraz w Bazie Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa Akademii Pożarniczej.

Ambulatoria zostały zbudowane z wykorzystaniem namiotów i sprzętu będącego na wyposażeniu komponentu medycznego Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Obsadę stanowiło min. trzech ratowników medycznych z Akademii Pożarniczej i Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie dyżurujących, w trybie zmianowym przez całą dobę oraz wykorzystanie:

dwóch zespołów wyjazdowych Państwowej Straży Pożarnej:

Ambulans z Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie z obsadą 3 ratowników medycznych KP PSP Pleszew, Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu oraz Komenda Powiatowej PSP w Środzie Wielkopolskiej.

Ambulans z Komendy Powiatowej PSP w Sulęcinie z obsadą 3 ratowników medycznych Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp., Komendy Powiatowej PSP w Słubicach, Komendy Powiatowej PSP Sulęcin.

dwóch ambulansów Ochotniczej Straży Pożarnej:

Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrzanowie z obsadą 3 ratowników medycznych (Komendy Powiatowej PSP w Chrzanowie , Komendy Miejskiej PSP w Tarnowie)

Ochotniczej Straży Pożarnej w Libiążu z obsadą 3 osobową (kierowca KPP z OSP Libiąż oraz 2 ratowników medycznych).

Ambulanse, ulokowane przy ambulatoriach w pełnej gotowości wyjazdowej, realizowały zabezpieczenie medyczne ćwiczeń w strefach zlokalizowanych w dużej odległości od MAP.

Dodatkowo ratownicy medyczni KP PSP w Sulęcinie oraz KP PSP w Żarach zapewnili wykonanie pozoracji medycznej podczas realizowanych ćwiczeń. Obrażenia poszkodowanych prezentowały się bardzo realistycznie, co stanowiło dodatkową trudność dla ćwiczących uczestników.

Koordynatorem medycznym zabezpieczenia była bryg. Karina Jarosławska – Kolman z Akademii Pożarniczej, a zastępcą st. kpt. Marcin Janik z Komendy Głównej PSP.

Cały zespół zabezpieczenia medycznego dbał o bezpieczeństwo uczestników, organizatorów i pozorantów oraz wszystkich osób z obsługi logistycznej i transportowej organizowanych ćwiczeń.

Dodatkowym wsparciem dla ratowników medycznych PSP i OSP byli członkowie Medyk Rescue Team.

Opracowanie: bryg. Karina Jarosławska-Kolman - Akademia Pożarnicza
Zdjęcia: Ioana Cristina Pistea (Apell-Euromodex) oraz bryg. Karina Jarosławska Kolman (Akademia Pożarnicza).

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}