W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do lektury majowego numeru „Przeglądu Pożarniczego”

20.05.2022

Zapowiedź najnowszego numeru Przeglądu Pożarniczego

Maj miesiącem strażaków. Od lat niezmiennie jak Polska długa i szeroka organizujemy uroczystości, pikniki, spotkania z mieszkańcami. Dynamiczny krok podczas defilady, odśpiewanie hymnu państwowego czy orkiestra strażacka poruszą niejedno twarde serce. A trzeba przyznać, że w tym roku mamy szczególne powody do świętowania – po pierwsze wracamy do organizowania imprez po pandemicznej przerwie, a po drugie nasza formacja to już dojrzała trzydziestolatka. Wokół tej właśnie rocznicy koncentrowały się centralne obchody Dnia Strażaka. Było wyjątkowo uroczyście, czemu dajemy wyraz w naszej relacji.[czytaj wiecej…]

W tym wyjątkowym maju i nasz rozmówca z działu „W ogniu pytań” musiał być nietuzinkowy. Polecamy zatem rozmowę Anny Sobótki z człowiekiem legendą – dr. inż. Sylwestrem Kieliszkiem. Wieloletni szef Katedry Techniki Pożarniczej, wykładowca takich przedmiotów, jak hydromechanika, przeciwpożarowe zaopatrzenie w wodę, sprzęt ratowniczo-gaśniczy, opowiada o szkolnych ciekawostkach, wybrykach studentów i swoim życiu.

4 maja świętuje cała strażacka rodzina, a należy do niej, jak wiemy, nie tylko Państwowa Straż Pożarna. Największą siłą są rzecz jasna ochotnicze straże pożarne, jednak nieodzowny element systemu ratowniczego stanowią wszelkie „zakładówki”, w tym lotniskowe straże pożarne i te chroniące tereny wojskowe. Marta Giziewicz opisuje ich organizację i zadania. [czytaj wiecej…]

Na bezpieczeństwo obywateli składa się też praca innych służb. Postanowiliśmy więc przybliżyć ich rolę w cyklu artykułów pod nowym działem „Oblicza ratownictwa”. W tym odcinku o Państwowym Ratownictwie Medycznym pisze Łukasz Szewczyk. Temat medyków kontynuują Łukasz Dudziński i Kamil Wójtowicz. Dzielą się swoim doświadczeniem z tworzenia grupy ratownictwa medycznego. Taką możliwość dały zaktualizowane zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG, wprowadzając dwa poziomy gotowości – podstawowy i zaawansowany.

Każdy pożar to dotkliwa strata materialna, o ryzyku utraty zdrowia i życia nie wspominając. Jednak zdarzenie opisane przez Aleksandrę Radlak wydaje się wyjątkowo dotkliwe i dla kieszeni, i dla emocji – tych, którzy czekali na swoje wymarzone modele luksusowych samochodów, w tym Porsche, Audi, Bentleye i Lamborghini. Nie otrzymali ich, bo zostały zniszczone podczas pożaru samochodowca Felicity Ace.

Mądrość życiowa głosi, że w naszym życiu tylko dwóch rzeczy możemy być pewni – śmierci i podatków. Pierwszej tajemnicy nie jesteśmy w stanie rozwikłać, za to tajemnice podatków owszem. Krzysztof Tomczak przybliży tajniki podatku od nieruchomości – jak sam pisze, daniny o zdecydowanie największym znaczeniu ekonomicznym dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej.

Ciekawej lektury!
 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}