W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do lektury lipcowego numeru Przeglądu Pożarniczego

09.07.2021

Zapraszamy do lektury lipcowego numeru Przeglądu Pożarniczego

Drodzy Czytelnicy!

Nadszedł czas upragnionego odpoczynku od pracy i nauki. Ale mimo wakacji w sferze edukacyjnej PSP dzieje się dużo. To czas reform w naszej warszawskiej uczelni. Co dokładnie zmieni się w systemie kształcenia, czy powstaną nowe kierunki studiów, a może nastąpi zmiana samej nazwy uczelni? W 2021 r. przypada kilka ważnych rocznic: 30-lecie powstania ustaw strażackich, 30-lecie samorządu studenckiego w SGSP, 40-lecie strajku i 50-lecie wyższego kształcenia pożarniczego. Jaki są plany rektora SGSP w związku z tymi jubileuszami? Tego wszystkiego dowiemy się z wywiadu z nadbryg. Mariuszem Feltynowskim, obecnym rektorem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, przeprowadzonego przez Annę Łańduch. [czytaj wiecej...]

Częścią czynności wykonywanych podczas akcji ratowniczo-gaśniczej jest udzielenie szybkiej pomocy medycznej, zgodnie z obowiązującymi procedurami. Ale to nie wszystko, co się z tym aspektem wiąże. Pozostaje jeszcze sporządzenie dokumentacji medycznej ze zdarzenia. Autorzy artykułu na ten temat, Marcin Glinka i Łukasz Dudziński, krok po kroku objaśnią kwestie związane z kartą kwalifikowanej pierwszej pomocy. Podpowiedzą, jak ją prawidłowo wypełnić, tak aby lekarz dyżurny w szpitalnym oddziale ratunkowym wiedział, co działo się z poszkodowanym przed przybyciem na miejsce zdarzenia służb medycznych. [czytaj wiecej...]

Paweł Wolny zapozna nas z nową normą NFPA, która dotyczy instalacji i wykorzystywania mgły hybrydowej. Dowiemy się m.in., skąd wzięła się mgła hybrydowa i jakie rozwiązania stosowane były przed pojawieniem się wspomnianej normy. Autor przedstawi nam też rodzaje systemów hybrydowych, jak również ich zalety. [czytaj wiecej...]

W tym roku jednostki PSP wzbogaciły się o dwadzieścia nowych samochodów z drabiną mechaniczną – siedem o wysokości ratowniczej 30 m i trzynaście o wysokości 40 m. Robert Kulasiński z KW PSP w Toruniu zaprezentuje nam nowinki technologiczne i ciekawe rozwiązania zastosowane w procesie produkcyjnym tych pojazdów.

Z artykułu o zarządzaniu mieniem w straży pożarnej autorstwa Krzysztofa Tomczaka dowiemy się, jaka jest różnica między darowizną a nieodpłatnym otrzymaniem. Pojęcia te niesłusznie bywają często stosowane zamiennie. Autor wyjaśni nam, jak je rozróżnić.  Dodatkowo dowiemy się, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby uznać zasoby majątkowe za aktywa, ująć je w księgach rachunkowych i wykazać w sprawozdaniu finansowym jednostki.

Kolejny już raz zachęcamy do lektury naszego dodatku kolekcjonerskiego. Znajdziemy w nim wspomnienia st. bryg. w st. spocz. Jana Mizy, który w latach 1992-1998 był zastępcą komendanta głównego PSP i uczestniczył w tworzeniu podstaw krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Ta opowieść pokaże, że początki KSRG niestety nie były łatwe.

Wart uwagi jest ciekawy artykuł Anny Sobótki poświęcony dwóm tragicznym zdarzeniom z końca 1994 r. i początku 1995 r. Kosztowały życie wielu ludzi, wielu zostało w nich poszkodowanych. Wybuch gazu w bloku mieszkalnym w Gdańsku Wrzeszczu i pożar podczas koncertu kultowej grupy Golden Life w hali Stoczni Gdańskiej na zawsze zapisały się w historii miasta.

Dodatkowo zapraszamy do zapoznania się z „Fleszem Przeglądu”. Prześledzimy w nim nowinki, którymi żyła straż pożarna w latach 1995-1996.

 

Zachęcamy do lektury!

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}