W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru „Przeglądu Pożarniczego”

10.11.2021

Nowy numer Przeglądu Pożarniczego

W numerze listopadowym Przeglądu Pożarniczego wiele stron poświęciliśmy przeszłości i teraźniejszości 185-letniej zawodowej formacji stolicy. Wraz z Kacprem Papisem możemy prześledzić jej historię – od trudnych czasów zaborów, przez I wojnę światową i radość odzyskania niepodległości, tragedię II wojny światowej, okres PRL-u, aż do dynamicznego tu i teraz. O codzienności i aktualnych wyzwaniach warszawskich strażaków mówi nam komendant miejski m.st. Warszawy st. bryg. Leszek Smuniewski.

Nieznaną szerzej strażacką perłą stolicy jest Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej. Sprzęt i pojazdy z dawnych czasów, współczesna technika, realistyczne sceny przedstawiające działania strażaków – wszystko to barwnie opisuje Marta Giziewicz. [czytaj wiecej…]

Kontynuacją ciekawej tradycji lat 1974-1991 są wznowione w 2019 r. zawody o odznakę „Warszawskiego Tygrysa”. Dziesięciu najlepszych strażaków, którzy wykażą się największą wiedzą teoretyczną i sprawnością fizyczną, to elitarne grono. Z fotoreportażu z tegorocznej edycji zawodów – okiem Artura Kowalczyka – czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak trudne zadania stoją przed walecznymi strażackimi tygrysami.

W PSP nadchodzą duże zmiany – pojawią się nowe mundury, dodatek funkcyjny, nowoczesne legitymacje… O szczegółach mówi komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak w wywiadzie udzielonym Annie Łańduch. [czytaj wiecej…]

Pierwszej z wymienionych nowości poświęcony jest artykuł Dominika Kabata. [czytaj wiecej…] Poznajemy nowe umundurowanie w najdrobniejszych szczegółach: jak wygląda, z jakich elementów się składa, z jakiego materiału jest wykonane. Słowo o nowej legitymacji służbowej dorzuca również Piotr Strawa.

W dziale „Rozpoznawanie zagrożeń” czytamy o zjawisku odpryskiwania betonu w warunkach pożarowych. Wojciech Szymkuć, Michał Malendowski, Kamila Sikorska-Podyma i Jacek Podyma wyjaśniają, na czym polega ten niekorzystny proces, w jakich warunkach zachodzi i jak sobie z nim radzić.

Miłośników tematyki pożarowej w kinie usatysfakcjonuje z pewnością tekst Pawła Rochali o „Cenie strachu” z 1953 r. ­– największym osiągnięciu filmu noir we Francji, a przy okazji opowieści o niebezpiecznym przewozie nitrogliceryny. Czujne oko doświadczonego oficera pożarnictwa wyśledzi w filmie każdy element związany z zawodem.

Zapraszamy do lektury!

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}