W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Przeglądu Pożarniczego

12.11.2020

Okładka PP nr 11/20

Oddajemy w Wasze ręce listopadowy numer „Przeglądu Pożarniczego”. A w nim dwa tematy przewodnie naraz.

Pierwszym, zasygnalizowanym przez zdjęcie na okładce, jest historia. Kontur ziem II Rzeczypospolitej wypełniają odznaki jednostek polskiej kawalerii, czyli tego elementu w Polskim Wojsku, który najwyraźniej uosabiał cechy rycerskie, a więc i takie, jak waleczność i odwaga. Prawda jest prosta: końcowego kształtu Polski międzywojennej nie zawdzięczamy cudzej łasce, lecz własnej ryzykownej walce.

Nasze muzeum włączyło się w obchody na tyle aktywnie, na ile pozwoliły okoliczności zewnętrzne, to jest głównie stan pandemiczny. Muzeum było tu szczególnie poszkodowane, jako że znacznie mniej gości obejrzało efekt wysiłków dokumentacyjnych i wystawienniczych jego zespołu.  Jego działalność przybliżamy na naszych łamach – wywiadem z dyrektorem st. bryg. Januszem Gancarczykiem oraz kilkoma artykułami poświęconymi wystawom głównym i publikacjom. [czytaj wiecej…]

Drugim tematem przewodnim jest odkrywanie przeciwpożarowej Ameryki, a czynimy to już po raz trzeci. Tym razem nie tylko od strony oślepiających blasków, ale i głębokich cieni. Te drugie zobrazowały artykuły Aleksandry Radlak „Houston mamy problem” [czytaj wiecej…] i Ariadny Koniuch „Keep smiling” (uśmiechaj się), czyli „głowa do góry”, pokazujące pożar parku zbiornikowego nieopodal Houston w Teksasie. USA to mocarstwo światowe, zatem wszystko ma „naj”, w tym przodujące umiejętności organizacyjne i najlepsze na świecie przepisy. A że miewa też największe na tym polu zaniedbania, to i w ślad za tym równie imponujące pożary.

Ponadto polecamy uwadze artykuł o współpracy międzypokoleniowej autorstwa Maji Hain i Anny Kornetowskiej. Obecnie mamy do czynienia ze stykaniem się trzech pokoleń. Osoby z poszczególnych generacji z reguły różni podejście do życia, służby i systemu wartości. Grupa, w której znajdują się przedstawiciele różnych pokoleń może generować konflikty albo innowacje. Zarządzanie nią jest ogromnym wyzwaniem, które dotyka nie tylko naszą służbę, ale też inne grupy zawodowe. [czytaj wiecej…]

PP nr 11/22

Zapraszamy do lektury

{"register":{"columns":[]}}