W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Przeglądu Pożarniczego

25.03.2024

Grafika i okładka czasopisma.

Szanowni Czytelnicy!

Nadszedł długo wyczekiwany chyba przez nas wszystkich czas. Za oknami czuć już powiew wiosennego ciepła, przyroda budzi się do życia po długiej zimie. Marzec to miesiąc, w którym rozpoczyna się zarówno astronomiczna, jak i kalendarzowa wiosna.  Pod naszą szerokością geograficzną planeta zaczyna się zielenić, krajobrazy nabierają barw. Niebawem, bo już w kwietniu, będziemy obchodzili Światowy Dzień Ziemi. Dzień ten już od 54 lat jest szczególną okazją do refleksji nad aktualnym stanem naszej planety. Wszyscy chcemy żyć w świecie wolnym od zanieczyszczeń, zadbanym i pięknym. Jednak z roku na rok kondycja Ziemi jest coraz gorsza. W rozmowie z dr. hab. inż. Tomaszem Kowalczykiem – kierownikiem Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Lech Lewandowski poruszy ważne problemy, z jakimi na co dzień musi zmagać się nasza planeta.

Czy ktoś obecnie mógłby wyobrazić sobie funkcjonowanie społeczeństwa bez straży pożarnej? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – nie. Świadczą o tym twarde dane, z którymi zapoznamy się w artykule podsumowującym 2023 r. w zakresie zdarzeń zewidencjonowanych w systemie SWD PSP. Pokazują one, że coraz mniejszy udział w ogólnej liczbie zdarzeń, w których przypadku interweniują strażacy, mają pożary, czyli podstawowy obszar działalności PSP. Jakie więc zdarzenia wiodą obecnie prym? Tego dowiemy się z artykułu Jacka Kuskowskiego.

Kontynuujemy również temat z poprzedniego numeru „Przeglądu Pożarniczego” – praktyczne porady z zakresu bezpiecznego ratowania. Z drugiej części artykułu Tomasza Starowicza i Michała Serwy o śląskich doświadczeniach w tworzeniu rot asekuracyjnych dowiemy się więcej o dodatkowym wyposażeniu strażaka stosowanym podczas wewnętrznych działań gaśniczych, jak również o niezbędnym wyposażeniu samej roty asekuracyjnej. Autorzy poddali ponadto analizie założenia programu szkolenia z zakresu działania rot asekuracyjnych.

Artykułem Michała Rosy przybliżamy też temat świadomości sytuacyjnej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w pracy każdego strażaka. Kierując działaniami ratowniczo-gaśniczymi, często jesteśmy zmuszeni do podejmowania natychmiastowych decyzji. To właśnie ocena sytuacji, analiza warunków i reakcja są kluczowymi elementami wpływającymi na pomyślne zakończenie działań. Dążenie do budowania świadomości sytuacyjnej w PSP jest nowym zjawiskiem, w środowisku strażackim dopiero zaczyna się o nim mówić.

W marcu nie możemy również zapomnieć o kobietach. Poznamy zatem w tym numerze historie kobiet pełniących służbę w strażach pożarnych, od Stanów Zjednoczonych przez Wielką Brytanię, Australię, Nową Zelandię, Indie aż po Chiny. Niezależnie od miejsca na Ziemi czy różnic kulturowych, kobiety trwale zaznaczyły swą obecność w zawodzie strażaka. O historii kobiet w straży z różnych stron świata przeczytamy w artykule Aleksandry Radlak.

Ciekawej lektury!
kpt. Emilia Klim
zastępca redaktora naczelnego

{"register":{"columns":[]}}