W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do lektury sierpniowego numeru "Przeglądu pożarniczego"

21.08.2023

Przegląd Pożarniczy - Sierpień 2023

Drodzy Czytelnicy!

Dramatyczna akcja, płomienie pochłaniające budynek, strażacy są już na miejscu, zaangażowani i skupieni walczą z żywiołem… Taki filmowy obraz naszej profesji ma wiele osób. Tymczasem składa się na nią wiele innych elementów, choćby zapewnienie do jej funkcjonowania budynków, pojazdów i sprzętu. Nie pojawiają się one jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale w wyniku pracy funkcjonariuszy za kulisami spektakularnych działań. Łatwo jest zapomnieć o tej żmudnej i często trudnej, a niezbędnej prozie życia, dlatego w sierpniowym numerze postanowiliśmy przybliżyć czytelnikom tajniki logistyki - niezwykle ważnego obszaru funkcjonowania PSP.

Na pierwszy ogień - podsumowanie dotychczasowych efektów Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025. Rozmowa z zastępcą komendanta głównego PSP nadbryg. Krzysztofem Hejdukiem pokazuje, jak wiele inwestycji budowlanych, sprzętowych i mundurowych udało się już poczynić, a z drugiej strony jak wiele jeszcze wyzwań przed nami.

Budowa nowych obiektów PSP idzie pełną parą - to niewątpliwy sukces. Jednak ile stoi za tym spędzających sen z powiek trudności i dylematów, wiedzą tylko osoby odpowiedzialne za te inwestycje. O zawiłościach prawnych, administracyjnych i finansowych, z którymi muszą się zmierzyć, pisze Krzysztof Tomczak.

Z pewnością zgodzimy się ze stwierdzeniem, że to człowiek jest najważniejszy, a nie jego ubiór. Jednak widząc strażaka w nowym umundurowaniu służbowym, zdecydowanie stwierdzimy: szata jednak też ma coś do powiedzenia! Ale żeby nowe ubranie trafiło do wszystkich funkcjonariuszy, sztab ludzi musi pracować nad centralnym przetargiem, dopilnować, by przebiegł zgodnie z prawem i wyznaczonymi standardami. Zainteresowanych tym tematem odsyłamy do tekstu Mateusza Wójta i Agnieszki Tkacz.

Zagadnienia logistyczne stają się kluczowe także, a może przede wszystkim wówczas, gdy walka z żywiołem lub skutkami katastrofy spowodowanej przez człowieka się przedłuża. Strażacy są zmuszeni pracować przez wiele godzin, a zatem potrzebują zaplecza, które pozwoli im zaspokoić wszystkie potrzeby i skutecznie działać. Jak wygląda organizacja zasobów własnych PSP i zasobów terenowych, zapewnienie podstawowych i specjalistycznych środków zaopatrzenia? - wyjaśniają Dominik Kabat i Michał Chmiel.

Rozmaitych dóbr pomocnych w wykonywaniu zadań mamy dostatek. Trzeba jednak zachować w tych zasobach porządek. Pomogą w tym nowoczesne technologie ułatwiające ewidencję składników majątku. O nowinkach w tej dziedzinie piszą Michał Kądziołka i Andrzej Żbik.

Po obfitej lekturze logistycznej czas na zmianę tematyki. Wróćmy myślą do ważnego wydarzenia sportowego, które odbyło się w Polsce - Igrzysk Europejskich. Filip Czyż i Mariusz Duma przedstawiają zabezpieczenie turnieju z perspektywy kontrolno-rozpoznawczej i operacyjnej. Z pewnością będzie to cenny materiał dla funkcjonariuszy, których czekają podobne wydarzenia.

Słonecznej lektury!

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}