W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zespół Komendanta Głównego PSP rozpoczął pracę nad standardem wyposażenia dla nowych samochodów dowodzenia i łączności

12.02.2024

Wewnątrz sali konferencyjnej przy dużym stole w kształcie litery U siedzą strażacy, przed nimi znajdują się laptopy.

W dniach 8-9 lutego 2024 r. w Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej - PIB w Józefowie, odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej ds. opracowania:

  • „Standardu wyposażenia samochodu specjalnego Samochód Dowodzenia i Łączności typu SLDł – kompanijne stanowisko dowodzenia”;
  •  „Standardu wyposażenia samochodu specjalnego Samochód Dowodzenia i Łączności typu SDł – batalionowe stanowisko dowodzenia”.

Zaproponowany podział standardów na dwie grupy, wynika wprost z normy minimalnego wyposażenia bazy sprzętu specjalistycznego i środków gaśniczych, określonej rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w sprawie szczegółowych zasad wyposażenia jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.

Zespołowi przewodniczy zastępca dyrektora Biura Planowania Operacyjnego KG PSP st. bryg. Marcin Kucharski, a jego zastępcą jest dyrektor Biura Bezpieczeństwa Informacji KG PSP st. bryg. Jarosław Pozierak. W skład zespołu wchodzą funkcjonariusze, którzy wielokrotnie kierowali działaniami ratowniczymi na poziomach interwencyjnym, taktycznym czy strategicznym, brali udział w krajowych i międzynarodowych działaniach ratowniczych oraz ćwiczeniach Centralnego Odwodu Operacyjnego o zasięgach międzywojewódzkich, a także eksperci z dziedziny szeroko pojętej teleinformatyki.

Podstawowym celem prac zespołu jest stworzenie szczegółowego i jednolitego wykazu wymaganego wyposażenia pojazdów, w ilości minimalnej dla zapewnienia ich podstawowej funkcjonalności jako kompanijnego i batalionowego stanowiska dowodzenia. Wypracowane przez Zespół wymagania będą podstawą do przygotowywania dokumentacji niezbędnych do przeprowadzania postępowań przetargowych i zakupowych.

Podczas spotkania roboczego przygotowano szczegółowe założenia i zestawienie sprzętu, a także wyposażenia wspomagającego pracę Kierującego Działaniem Ratowniczym (KDR) na poziomie taktycznym i/lub strategicznym, dowódców odcinków bojowych, sztabu, Punktu Przyjęcia Sił i Środków (PPSiS), czy obozowiska. Pojazdy będą umożliwiały pracę dwóch operatorów oraz do siedmiu członków sztabu, z możliwością wyniesienia infrastruktury i urządzeń do zewnętrznej przestrzeni sztabowej zlokalizowanej np. w innych obiektach lub namiotach.

Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom możliwe będzie wykorzystanie przez strażaków zaangażowanych w działania:

  • radiowych systemów analogowych i cyfrowych, ze szczególnym uwzględnieniem standardów DMR i TETRA,
  • satelitarnego systemu telekomunikacyjnego,
  • przekazu obrazu do sztabu z dowolnych urządzeń zewnętrznych takich jak: drony, roboty, sonary czy kamery sportowe.

Ponadto, każdy z pojazdów wyposażony będzie w Bezzałogowy Statek Powietrzny z kamerą, a mając na uwadze coraz częstsze wykorzystywanie w działaniach ratowniczych organizowanych przez PSP załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, szczególny nacisk położono na możliwość optymalnego wykorzystania tych pojazdów do zabezpieczania właśnie takich działań, w tym koordynacji operacji lotniczych.

Opracowanie: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP
Zdjęcia oraz zdjęcia poglądowe: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}