Życzenia Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet
08.03.2025
Szanowne Panie,
z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet składam wszystkim Paniom wyrazy uznania za umiejętność godzenia odpowiedzialności z przywilejami. Życzę, aby każda z Pań osiągała sprawczość na miarę własnych aspiracji oraz potrzeb współczesnego świata. Zarówno empatia, jak i zasady etyki zawodowej wymagają, aby grono adresatek powyższych życzeń było możliwie najbardziej liczne.
Paniom związanym zawodowo z ochroną przeciwpożarową, ratownictwem i ochroną ludności oraz Druhnom Ochotniczkom podejmującym różne rodzaje aktywności wolontariackiej dziękuję za wszystko, co wnosicie do sfery bezpieczeństwa obywateli, na każdym poziomie naszego działania i kierowania strukturami.
Jako strażak Państwowej Straży Pożarnej szczególnie serdeczne słowa kieruję do ciągle nielicznej, elitarnej grupy Funkcjonariuszek. Wasze decyzje o wstąpieniu w szeregi najmniej sfeminizowanej formacji z pewnością wymagały odwagi i determinacji. Niech ta, tak często niełatwa, droga samorozwoju nigdy nie przestanie być przygodą i zawsze ma wymiar konsekwentnie realizowanych marzeń.
Z serdecznymi życzeniami!
KOMENDANT GŁÓWNY
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
nadbryg. Wojciech KRUCZEK
Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu państwach całego świata. Tego dnia uznawane są zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne. Jest to okazja, by spojrzeć wstecz na zmagania i dokonania z przeszłości, a co ważniejsze, by spojrzeć w przyszłość i zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał oraz możliwości, jakie otwierają się przed następnymi pokoleniami kobiet.
Rok 1975 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Kobiet. W tym roku po raz pierwszy obchodzono na świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet (8 marca). Dwa lata później, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, na mocy której Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie mógł być obchodzony w dowolnie wybranym przez Państwa Członkowskie dniu, zgodnie z tradycją danego kraju. Przyjmując rezolucję Zgromadzenie Ogólne uznało znaczącą rolę kobiet w rozwoju społecznym oraz procesach pokojowych. Wezwało również do zakończenia dyskryminacji oraz udzielenia większego wsparcia kobietom, aby mogły w pełni i na równych prawach uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym.