W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cele na najbliższy czas w walce z pandemią

10.10.2020

- Strategiczne cele na najbliższy czas to możliwe ograniczenie liczby zgonów i ochrona seniorów - to oni są najbardziej narażeni. Po drugie to zapewnienie wydolności służby zdrowia. Trzeci cel to duży reżim sanitarny gospodarki - na normalnych obrotach – powiedział premier Mateusz Morawiecki w sobotę (10 października br.) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Prezes Rady Ministrów wraz z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawił kolejne działania rządu w związku z koronawirusem.

Grafika prezentująca strategię działań na najbliższe tygodnie.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że od dzisiaj strefa żółta została rozszerzona na cały kraj. Nadal obowiązują również strefy czerwone.  - Dążymy do tego, by dynamika zachorowań była jak najmniejsza – podkreślił szef rządu. 

Dbajmy o seniorów

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję o ponownym wprowadzeniu godziny dla seniorów. Seniorzy od godz. 10:00 do godz. 12:00 będą mogli bezpiecznie zrobić zakupy w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach. Zasada zacznie obowiązywać od najbliższego czwartku (15 października br.) i będzie dotyczyła osób powyżej 60. roku życia. Zaostrzone zostaną też przepisy obowiązujące w Domach Pomocy Społecznej (DPS) i innych placówkach społecznych. Dodatkowo, by wesprzeć ochronę seniorów, do Domów Pomocy Społecznej trafi wsparcie finansowe w wysokości 38 mln zł.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się również do możliwości powrotu uczniów do nauki zdalnej. - Ta strategia, którą zaproponowało w sierpniu MEN zdaje egzamin i dlatego, na dzisiaj, nie widzimy takiej konieczności, żeby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym – powiedział szef rządu. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że rząd przygotowuje się na różne scenariusze. - Razem z MSWiA i wojewodami prowadzimy intensywne prace nad powiększeniem bazy łóżkowej. Obecnie mamy ich ponad 11 tysięcy. Pracujemy nad tym, by powiększyć tę liczbę o kolejne 2 tysiące – podkreślił szef resortu zdrowia. 

Minister Adam Niedzielski poinformował również o podpisaniu rozporządzenia dotyczącego norm obsługi łóżek intensywnej terapii.