W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Centralne Obchody Święta Policji w Warszawie

21.07.2021

– Spełniacie Państwo wyjątkową i niezwykle ważną rolę, stojąc na straży bezpieczeństwa państwa i jego obywateli – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas tegorocznego Święta Policji. Dzisiejsze uroczystości (21 lipca br.) odbyły się na dziedzińcu Belwederu w Warszawie. Wzięli w nich udział m.in. Elżbieta Witek – marszałek Sejmu RP, Mariusz Kamiński – minister spraw wewnętrznych i administracji oraz wiceministrowie: Maciej Wąsik, Błażej Poboży i Bartosz Grodecki.

Uroczystości z okazji Święta Policji w Belwederze

Życzę Państwu, abyście zawsze wracali ze służby, aby ktoś na Was czekał z uśmiechem. Życzę, aby ta służba zawsze kończyła się szczęśliwie. Należy się Państwu ogromny szacunek

– powiedział prezydent RP Andrzej Duda. Słowa podziękowania do funkcjonariuszy Policji skierowała również Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP.

To właśnie Wy chronicie słabszych, pilnujecie porządku publicznego, czyli bezpieczeństwa nas wszystkich i walczycie ze złem

– podkreśliła.

Minister Mariusz Kamiński w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że Polska jest jednym z najbezpieczniejszych państw w Europie.

Polacy czują się bezpiecznie w swoich domach i na ulicach swoich miejscowości. To nie są moje opinie, a oceny międzynarodowych instytucji. To miara sukcesu polskiej Policji

– powiedział. Szef MSWiA podkreślał również konieczność dalszego rozwoju formacji.

Rolą MSWiA jest tworzenie optymalnych warunków do Waszego działania. Intensywnie pracujemy nad nową ustawą modernizacyjną dla Policji. Musimy zmierzyć się z wyzwaniami XXI wieku, takimi jak cyberprzestępczość

– zaznaczył.

Podczas Święta Policji, Prezydent RP Andrzej Duda wręczył siedmiu oficerom nominacje generalskie. Na stopień nadinspektora Policji mianowani zostali: insp. Roman Kuster – zastępca komendanta głównego Policji, insp. Dariusz Wesołowski – komendant wojewódzki Policji we Wrocławiu, insp. Rafał Kochańczyk – komendant wojewódzki Policji w Opolu, insp. Artur Bielecki – komendant wojewódzki Policji w Lublinie, insp. Piotr Leciejewski – komendant wojewódzki Policji w Bydgoszczy, insp. Roman Rabsztyn – komendant wojewódzki Policji w Katowicach oraz insp. Marek Ślizak – komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Minister Mariusz Kamiński przekazał nowym generałom pamiątkowe szable.

Prezydent RP wręczył także medale państwowe: Krzyże Zasługi, Krzyże Zasługi za Dzielność, Medale za Ofiarność i Odwagę oraz Medale za Długoletnią Służbę. Minister Mariusz Kamiński wręczył odznaczenia resortowe: Medale za Zasługi dla Policji oraz Odznaki „Zasłużony Policjant”. Komendant główny Policji nagrodził z kolei laureatów 14. edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł”.

Podczas uroczystości, w szeregi Komendy Stołecznej Policji wstąpili nowi funkcjonariusze, którzy złożyli ślubowanie. Oddano także hołd policjantom poległym na służbie oraz funkcjonariuszom i pracownikom Policji zmarłym w wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Zdjęcia (17)