Inwestycje w rozwój służb i międzynarodowa współpraca na rzecz bezpieczeństwa. Podsumowanie trzeciego tygodnia czerwca
22.06.2026
Po 72 godzinach służby zatrzymały człowieka podejrzanego o zabójstwo Rosjanina w Białej Podlaskiej. Inwestujemy 5 mln zł w rozwój młodzieżowych drużyn pożarniczych. Szef MSWiA Marcin Kierwiński obserwował ćwiczenia strażaków z działań kryzysowych. Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz wziął udział w spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw basenu Morza Bałtyckiego w sprawie bezpieczeństwa regionu.
Skuteczna akcja służb
W poniedziałek 15 czerwca w Białej Podlaskiej zamordowano 44-letniego obywatela Federacji Rosyjskiej, znanego z działalności artystycznej krytykującej władze Rosji i Czeczenii. Polskie służby ostrzegały wcześniej mężczyznę że jego życie może być zagrożone i oferowały mu ochronę, na co się nie zgodził. Natychmiast po odkryciu zbrodni służby przystąpiły do tropienia sprawcy, którego po 72 godzinach ujęto w Piastowie pod Warszawą.
Schwytanie niebezpiecznego, uzbrojonego sprawcy w tak krótkim czasie to dowód najwyższej skuteczności i gotowości do działania funkcjonariuszy, zarówno służb specjalnych jak i Policji.
Inwestujemy w Państwową Straż Pożarną
Ruszył ogólnopolski konkurs PSP dla Dziecięcych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Działające przy ochotniczych strażach pożarnych dziecięce i młodzieżowe jednostki rywalizują o granty na projekty poszerzające wiedzę zawartą w rządowym Poradniku Bezpieczeństwa. Każda wyróżniona drużyna otrzyma 5 tys. zł, a w puli nagród jest aż 5 mln zł. Projekty będą dotyczyły zagadnień takich jak pierwsza pomoc, przygotowanie domu na zagrożenia czy zachowanie w sytuacji kryzysowej.
Równolegle państwo stawia na rozwój kadry zawodowej i nowoczesne technologie, czego przykładem były ćwiczenia z zarządzania kryzysowego w warszawskiej Akademii Pożarniczej, obserwowane przez ministra Marcina Kierwińskiego. Funkcjonariusze szkolili się tam z obsługi mobilnych stanowisk dowodzenia, wykorzystywanych w realiach takich jak niedawny pożar Puszczy Solskiej. Minister osobiście podziękował za pomoc i poświęcenie przy gaszeniu tego pożaru młodym druhom OSP z Lubelszczyzny.
Rozmowy o bezpieczeństwie regionu
Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz wziął udział w kolejnym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych Polski, państw bałtyckich, Finlandii, Norwegii, Danii i Niemiec, które odbyło się w Helsinkach. Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego. Ministrowie rozmawiali przede wszystkim o wdrożeniu unijnego Planu Działania w zakresie bezpieczeństwa dronów i zabezpieczeń antydronowych.
Do spotkania zdalnie dołączył minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Klymenko, który rozmawiał z jego uczestnikami o wykorzystaniu doświadczeń Ukrainy w dalszej współpracy antydronowej.