W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne jednostki OSP z Mazowsza odebrały promesy na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych

13.05.2021

- To, co robicie służy ludziom, lokalnej społeczności. Zadaniem rządu jest wspomagać OSP, w tym wielkim dziele. To dzieło to ratowanie życia w pożarze, przy wypadkach, na drogach, to wszelka pomoc sąsiedzka, pomoc osobom niepełnosprawnym, pomoc osobom chorym - powiedział w czwartek (13 maja br.) wiceminister Maciej Wąsik w Szydłowie podczas spotkania ze strażakami ochotnikami. W wydarzeniu uczestniczył także nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Na zdjęciu wiceminister Maciej Wąsik oraz komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak ze strażakami ochotnikami z województwa mazowieckiego, którzy otrzymali akt włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Wiceszef MSWiA podziękował strażakom za zaangażowanie w codzienną służbę.

Pozwolicie, że na Wasze ręce złożę wyrazy najwyższego uznania, złożę życzenia pomyślności w życiu zawodowym, prywatnym, w życiu strażackim. Tyle samo powrotów, co wyjazdów. Niech Was św. Florian prowadzi na Waszych strażackich drogach

– powiedział.

12 jednostek OSP będzie miało nowe wozy ratowniczo-gaśnicze

Podczas uroczystości w Szydłowie kolejne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Mazowsza otrzymały promesy na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Wiceminister Maciej Wąsik wręczył promesy przedstawicielom dwunastu OSP. Nowe wozy otrzymają: Piegłowo  Wieś (powiat mławski), Leszno (powiat przasnyski), Chociszewo (powiat płoński), Zawidz (powiat sierpecki), Łysakowo (powiat ciechanowski), Nowe Miasto (powiat płoński), Bartniki (powiat żyrardowski), Unierzyż (powiat mławski), Opinogóra (powiat ciechanowski), Konopki (powiat mławski), Mała Wieś (powiat płocki), Giżyce (powiat sochaczewski).

Zakupy samochodów zostaną zrealizowane przez jednostki OSP przy dofinansowaniu: NFOŚiGW/WFOŚiGW, dotacji KSRG, dotacji MSWiA oraz środków pochodzących z odpisów z firm ubezpieczeniowych.

OSP na Mazowszu

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA wręczył również akty włączenia OSP z terenu województwa mazowieckiego do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Akty otrzymały: OSP Lucień (powiat gostyński), OSP Czyżew (powiat gostyński), OSP Podkrajewo (powiat mławski) oraz OSP Kownaty (powiat płoński).

W województwie mazowieckim istnieje 1997 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP w KSRG – 557, OSP poza KSRG – 1440). Szeregi OSP w województwie mazowieckim skupiają prawie 59 tys. druhów (ponad 26 tys. to druhowie czynni). W 2020 roku straż pożarna na Mazowszu interweniowała ponad 86 tys. razy. W bieżącym roku, oprócz działań podejmowanych w związku z epidemią, mazowieccy strażacy z PSP i OSP m.in. uczestniczyli w akcji związanej z zagrożeniem powodziowym w powiecie płockim. W kulminacyjnym momencie zaangażowanych było tam ponad 250 strażaków PSP i OSP.

Konsultacje projektu ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej

Spotkanie ze strażakami ochotnikami z Mazowsza było okazją do przeprowadzania debaty społecznej na temat nowych rozwiązań ustawowych dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Wzięli w niej udział wiceminister Maciej Wąsik oraz nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP.

Najważniejsza rzecz, która będzie w tej ustawie, to dodatki emerytalne dla strażaków ochotników, którzy zakończyli swoją czynną służbę ratowniczą, którzy przeszli na emeryturę. Państwo dołoży kwotę do emerytury, którą wypracowali

– poinformował wiceszef MSWiA. Zaznaczył jednocześnie, że resort zdaje sobie sprawę, że to ogromny wysiłek wielu pokoleń strażaków, za który państwo powinno w pewien sposób strażakom ochotnikom się odpłacić.

Dlatego wyszliśmy z propozycjami ustawy o OSP

– dodał.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}