W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nominacje generalskie z okazji Dnia Strażaka

07.05.2021

Prezydent RP Andrzej Duda w piątek (7 maja br.) mianował na stopień nadbrygadiera Państwowej Straży Pożarnej czterech funkcjonariuszy: st. bryg. Arkadiusza Przybyłę, zastępcę komendanta głównego PSP; st. bryg. Mariusza Feltynowskiego, Rektora - Komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie; st. bryg. Dariusza Matczaka, wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP oraz st. bryg. Jarosława Nowosielskiego, mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wziął udział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Nominacje generalskie z okazji Dnia Strażaka

– Dziękuję Panom Generałom, że w ciągu tych ostatnich lat doskonale się spisali i w walce z koronawirusem, i w realizacji procesu modernizacji straży pożarnej. Dziękuję za walkę z żywiołem, jakim było ogromne niebezpieczeństwo powodzi w tym roku

– powiedział prezydent RP Andrzej Duda. 

Wiceminister Maciej Wąsik pogratulował strażakom awansów i odznaczeń. 

– Wasza ciężka praca owocuje dzisiaj odznaczeniami i awansami. Chciałbym na Wasze ręce złożyć serdecznie podziękowania dla całej braci strażaków i druhów ochotników za rok ciężkiej pracy, także za pomoc w walce z pandemią Covid-19

– mówił do nowo mianowanych generałów PSP. 

Wiceszef MSWiA zwrócił uwagę na zaangażowanie strażaków w działania mające służyć zwalczaniu koronawirusa. 

– Kiedy byliśmy u szczytu pandemii i w szpitalach brakowało tlenu, to właśnie funkcjonariusze PSP i druhowie OSP dowozili w butlach tlen do placówek zdrowia, aby nie dopuścić do przerw w dostawach.  Ponad 200 razy ratowaliście życie ludzi, zapewniając płynność pracy szpitali w całej Polsce. Serdecznie Wam za to dziękuję. Polacy to widzą i doceniają Wasza pracę

– podkreślił sekretarz stanu w MSWiA. 

Stopień nadbrygadiera PSP nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Podczas uroczystości wręczenia nominacji oficerowie z rąk wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika otrzymali pamiątkowe szable generalskie.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył strażakom odznaczenia państwowe: za działalność na rzecz rozwoju ratownictwa i ofiarne niesienie pomocy (Złoty Krzyż Zasługi, Brązowe Krzyże Zasługi) oraz za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa publicznego (Srebrne Krzyże Zasługi).  

Poniżej biogramy osób awansowanych na stopień generalski

Nadbryg. Arkadiusz Przybyła służbę w jednostkach ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 1989 r. jako kadet Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły podjął służbę w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Koninie na stanowisku dowódcy sekcji. W wyniku wprowadzania reformy administracyjnej państwa (1 stycznia 1999 r.) i utworzenia nowej struktury organizacyjnej PSP został mianowany kolejno na stanowiska dowódcy sekcji i dowódcy zmiany w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koninie, a w grudniu 2006 r. przeniesiony do pełnienia służby w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. W latach 2007-2016 zdobywał doświadczenie na różnych szczeblach formacji: w Komendzie Głównej PSP (2007-2008), w Komendzie Powiatowej PSP w Turku (2008-2010), a także w Komendzie Miejskiej PSP w Koninie (2010-2016). W listopadzie 2016 r. został powołany przez komendanta głównego PSP na stanowisko zastępcy wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP. Na tym stanowisku przez ponad 3 lata, sprawował nadzór nad pionem operacyjnym, kontrolno-rozpoznawczym, informatyki i łączności oraz szkoleniowym. Przez cały ten okres był bardzo zaangażowany w szkolenie, zarówno strażaków PSP, jak i druhów OSP na terenie całego województwa wielkopolskiego. Dowodził licznymi, trudnymi akcjami ratowniczo-gaśniczymi, do których zaliczyć należy m.in. pożar gazociągu wysokiego ciśnienia w Murowanej Goślinie w 2018 r., katastrofę budowlaną kamienicy w Poznaniu w 2018 r.  Na obecnie zajmowanym stanowisku sprawuje bezpośredni nadzór nad Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, Biurem Kontroli Skarg i Wniosków, Biurem Informatyki i Łączności oraz Biurem Rozpoznawania Zagrożeń. Zgodnie z decyzją komendanta głównego jest odpowiedzialny za koordynację przebiegu działań realizowanych przez PSP związanych z zagrożeniem wirusem SARS-Cov-2. W 2005 r. uzyskał tytuł magistra kończąc Uniwersytet Szczeciński na kierunku administracja. Był również słuchaczem studiów podyplomowych w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu, które ukończył z wynikiem bardzo dobrym. 

Nadbryg. Mariusz Feltynowski służbę w jednostkach ochrony przeciwpożarowej rozpoczął 30 września 1995 r. jako słuchacz podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Po ukończeniu szkoły oficerskiej został skierowany do pełnienia służby w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Dotychczas zajmował różne stanowiska służbowe, w tym m. in. stanowisko naczelnika wydziału, zastępcy dyrektora biura, doradcy komendanta czy dyrektora biura. Do 25 stycznia 2020 r. pełnił służbę na stanowisku dyrektora Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności. Od 26 stycznia 2021 r. został wyznaczony przez szefa MSWiA na stanowisko Rektora - Komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Brał bezpośredni udział w organizacji i koordynacji zabezpieczeń istotnych dla bezpieczeństwa przedsięwzięć lub imprez masowych takich jak: Prezydencja 2011, EURO 2012, Światowe Dni Młodzieży 2016. Koordynował przygotowania PSP w zakresie zabezpieczenia Szczytu NATO 2016. Po trzęsieniu ziemi w Nepalu w 2015 r., analogicznie jak podczas akcji na Haiti w 2010 r., został decyzją ministra oraz rozkazem komendanta głównego wyznaczony dowódcą grupy poszukiwawczo-ratowniczej „USAR Poland”. Ukończył również w 2001 r. Wyższą Szkołę Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie - kierunek finanse i bankowość (magister) oraz Akademię Obrony Narodowej w Warszawie - studia doktoranckie w dziedzinie nauk społecznych - 2016 r. (doktor).

Nadbryg. Dariusz Matczak służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął w 1994 r. jako kadet Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły został skierowany do pełnienia służby w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Lesku. Osiągane wyniki w służbie oraz predyspozycje dowódcze zadecydowały, że zajmował kolejne wyższe stanowiska służbowe m.in.: dowódca zastępu, dowódca sekcji, zastępca komendanta powiatowego PSP. W listopadzie 2016 r. komendant główny PSP powołał go na stanowisko zastępcy wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego w Poznaniu. Na tym stanowisku był odpowiedzialny za pion: organizacji i nadzoru, kwatermistrzowski oraz techniczny. W ramach zadań nadzorował realizację inwestycji budowlanych m. in. budowę strażnicy JRG i KP PSP w Śremie, budowę strażnicy PSP wraz z niezbędną infrastrukturą oraz zagospodarowaniem terenu na potrzeby JRG nr 4 w Poznaniu, czy też budowę budynku strażnicy dla JRG i KP PSP we Wrześni. W styczniu 2020 r. otrzymał powołanie na stanowisko wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP. W ramach zadań służbowych st. bryg. Dariusz Matczak uczestniczy i dowodzi działaniami ratowniczo – gaśniczymi.

Nadbryg. Jarosław Nowosielski pełni służbę w szeregach Państwowej Straży Pożarnej od trzech dekad, obecnie na stanowisku komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Swoje wieloletnie doświadczenie zawodowe i profesjonalizm wykorzystuje podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, szkoleń i ćwiczeń. Jako komendant wojewódzki PSP osobiście angażował się również w działania ratowniczo-gaśnicze podczas trudnych, długotrwałych akcji. Przykładem może być wypadek autobusu miejskiego, który spadł z wiaduktu 25 czerwca 2020 r. Akcja podniesienia pojazdu była nietypowa i trudna pod kątem technicznym. W lutym 2021 r. był szczególnie zaangażowany w działania związane z zatorem lodowym i utrzymującym się wysokim stanem wody w Wiśle na terenie powiatu płockiego. W okresie dotychczasowej służby stale dążył do podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych i ogólnych. W 2012 roku ukończył w Szkole Głównej Służby Pożarniczej studia podyplomowe w zakresie przeszkolenia zawodowego przygotowującego do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi.
 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}