W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odprawa dotycząca bezpieczeństwa w escape roomach

08.02.2019

Premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. ministrowie Joachim Brudziński i Jadwiga Emilewicz, wzięli dziś udział w odprawie dotyczącej wdrożenia zmian prawnych w zakresie działalności tzw. escape roomów.

Odprawa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Joachima Brudzińskiego

Przez ostatni miesiąc służby prowadziły kontrole w miejscach, w których odbywa się tego typu działalność – wszystko w związku z tragedią, do której doszło na początku stycznia w Koszalinie. Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że obowiązkiem państwowych instytucji jest weryfikacja tego typu placówek. - Nie można dopuścić, by podobne nieszczęścia zdarzyły się raz jeszcze – powiedział szef rządu. Jak zauważył premier Mateusz Morawiecki, żadne działania nie powinny odbywać się kosztem bezpieczeństwa użytkowników. - Połączenie dwóch wartości: wolności i bezpieczeństwa jest do pogodzenia, musi im towarzyszyć jeszcze jedna wartość: odpowiedzialność. Odpowiedzialność prowadzących taką działalność, odpowiedzialność służb i odpowiedzialność Państwa Polskiego – dodał.

Od 5 stycznia do 7 lutego straż pożarna przeprowadziła kontrole w 520 z 545 zidentyfikowanych escape roomach. W trakcie kontroli stwierdzono ogółem prawie 2 tysiące uchybień. Nieprawidłowości, które stwierdzili strażacy, dotyczyły przede wszystkim ochrony przeciwpożarowej i warunków ewakuacji. Najwięcej lokali skontrolowano na Pomorzu, Śląsku i na Mazowszu. - Nasze działania nie miały na celu utrudnienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej. Przyniosły konkretne, wymierne, dobre efekty – powiedział minister Joachim Brudziński, odnosząc się do bezpieczeństwa użytkowników pokojów zagadek.

Jak zaznaczył szef MSWiA, resort przygotował i wprowadził w życie nowelizację rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z wprowadzanymi zmianami właściciel, zarządca, użytkownik lub inny faktycznie władający takim obiektem lub jego częścią, powinien przed rozpoczęciem działalności w tym zakresie oraz co najmniej raz na 2 lata, przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie spełniania wymagań ochrony przeciwpożarowej. Pierwsze tego typu sprawdzenia należy przeprowadzić w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Rozporządzenie weszło w życie 29 stycznia br.

Minister Jadwiga Emilewicz wskazała, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało propozycję, która ma przyczynić się do łatwiejszej identyfikacji podmiotów, które prowadzą działalność typu escape room i ułatwić przeprowadzenie kontroli odpowiednim służbom. Chodzi o oddzielną grupę w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Proponowana zmiana ułatwi kontrolę i pozwoli doprecyzować grupę podmiotów, których działalność podlega szczególnym obowiązkom z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W przypadku zmiany sposobu użytkowania obiektu konieczne będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej sporządzonej przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Taką zasadę rząd wprowadzi w prawie budowlanym.

W odprawie, która odbyła się w MSWIA, oprócz premiera Mateusza Morawieckiego, Joachima Brudzińskiego (szefa MSWiA) oraz Jadwigi Emilewicz (szefowej MPiT), wzięli także udział m.in. wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, wiceministrowie MSWiA Paweł Szefernaker i Krzysztof Kozłowski, zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Krzysztof Piątek, Komendant Główny PSP gen. bryg. Leszek Suski, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, Marek Suski – sekretarz stanu i szef gabinetu politycznego premiera, a także dyrektorzy odpowiednich departamentów MSWiA, MPiT i MIIR.

Zdjęcia (11)