W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe

16.09.2022

Premier Mateusz Morawiecki, premier Litwy Ingrida Šimonytė oraz ministrowie z Polski i Litwy wzięli udział w piątek, 16 września br. w Wilnie w III polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych. Szef polskiego MSWiA Mariusz Kamiński spotkał się z Agnė Bilotaitė, minister spraw wewnętrznych Republiki Litewskiej. W rozmowach uczestniczyli również wiceministrowie: Bartosz Grodecki oraz Arnoldas Abramavičius.

Delegacje Polski i Litwy podczas sesji plenarnej Polsko-Litewskich Konsultacji Międzyrządowych.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska i Litwa już od dawna mówiły o tym, że Rosja jest zagrożeniem dla Europy i świata.

Przestrzegaliśmy naszych zachodnich partnerów przed ryzykiem, przed ustępstwami, które wiążą się z agresywną polityką rosyjską. Niestety trzeba było zdarzeń ostatnich miesięcy, żeby cała Europa przyznała nam rację

– podkreślił premier. 

Prezes Rady Ministrów zwrócił też uwagę, że rządy polski i litewski od dawna podejmują na forum UE działania, aby powstrzymać szantaż Rosji wobec Europy. Przypomniał, że można się było spodziewać, że energetyka będzie wcześniej czy później użyta jako broń geopolityczna, a Polska i Litwa działały, aby to ryzyko zmniejszyć.  

Szef rządu mówił również o roli sankcji w powstrzymywaniu Rosji.

Nie możemy ulec szantażowi i traktować gazociągów między Rosją a Niemcami jak projektu biznesowego. Podobnie nie należy uznawać sankcji nałożonych na Rosję za coś, co jest działaniem nadzwyczajnym i niepotrzebnym

– podkreślił premier Mateusz Morawiecki. 

Migracja i uchodźcy wojenni z Ukrainy

Podczas spotkania bilateralnego ministrowie spraw wewnętrznych omówili m.in. sytuację na granicy Polski i Litwy z Białorusią. Minister Mariusz Kamiński podkreślił, że w ciągu ostatniego roku, Polska i Litwa stanęły w obliczu dwóch różnych, choć wzajemnie powiązanych ze sobą wydarzeń: ataku hybrydowego z Białorusi wykorzystującego migrację i przyjęcia uchodźców wojennych z Ukrainy.

Ponadto rozmawiano o konsekwencjach, jakie spowodowała agresja Rosji na Ukrainę - masowym napływie uchodźców do państw Unii Europejskiej oraz innych wyzwaniach dla bezpieczeństwa wewnętrznego. Obie strony zgodził się, że Polska i Litwa oczekują od UE dalszego i pogłębionego wsparcia. Chodzi tutaj o wsparcie finansowe w związku z wyzwaniami związanymi z liczbą uchodźców wojennych przebywających na terytorium obu państw, a wobec instrumentalizacji migracji – przygotowanie odpowiednich środków zaradczych. Ministrowie rozmawiali również o zasadach prowadzenia wspólnej polityki sankcyjnej wobec Rosji.

Było to kolejne owocne spotkanie z panią minister Agnė Bilotaitė, które dotyczyło bezpieczeństwa regionu, ochrony granic, polityki sankcyjnej oraz mechanizmów ochrony ludności. Kontynuujemy pracę na rzecz wspólnego bezpieczeństwa

– podsumował szef MSWiA. 

Na zakończenie konsultacji międzyrządowych przyjęto Wspólną Deklarację Premierów Polski i Litwy.

fot. KPRM i MSWiA

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}