W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 46 mln zł z UE dla Policji na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego

13.01.2022

- Polska Policja musi unowocześniać narzędzia, którymi dysponuje - powiedział gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji w czwartek (13 stycznia br.) podczas briefingu prasowego w Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Do największej formacji podległej MSWiA trafi łącznie ponad 150 nowych pojazdów. Celem inwestycji, finansowanej głównie ze środków UE, jest poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach.

Zdjęcie przedstawia komendanta głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka podczas wypowiedzi na konferencji prasowej.

W ramach dwóch projektów policyjna flota samochodowa zostanie wzmocniona o 53 pojazdy do prowadzenia kontroli technicznej oraz 100 nieoznakowanych samochodów wyposażonych w wideorejestratory. Pojazdy trafią do wybranych jednostek terenowych Policji w oparciu o analizę potrzeb. Dzięki nowym samochodom funkcjonariusze będą mogli szybciej i skuteczniej weryfikować, czy dany pojazd spełnia dopuszczalne normy techniczne i związane z ochroną środowiska. Nowy sprzęt poprawi także mobilność i bezpieczeństwo pracy funkcjonariuszy pionu ruchu drogowego.

Łączna wartość dwóch projektów to 55,4 mln zł. 46,3 mln zł to dofinansowanie w ramach środków z Unii Europejskiej. Pozostała kwota będzie pochodziła z budżetu państwa. 

Gen. insp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że w 2021 roku wyraźnie poprawiło się bezpieczeństwo na polskich drogach.

Spadek ofiar śmiertelnych o 10 proc. w stosunku do roku 2020 jest wyjątkowo zauważalny. Jeśli zestawimy te dane z roku 2021 z rokiem 2019 to spadek ofiar oscyluje w granicach 25 proc.

– mówił.

Komendant główny Policji przypomniał, że wpływ na poprawę bezpieczeństwa miały m.in. zmiany przepisów dotyczących pieszych oraz kierujących.

12 dni stycznia br. pokazuje, że zatrzymaliśmy 600 osób, które przekroczyły dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h. Po 12 dniach ubiegłego roku to było 1600 osób. Spadek pokazuje, że te przepisy działają

– argumentował. 

Gen. insp. Jarosław Szymczyk mówił też o pozyskaniu nowego sprzętu. Przekazał, że Policja zakupi 53 pojazdy, które będą służyły m.in. do badania emisji spalin oraz hałasu.

To dwa razy więcej niż ilość, którą w tej chwili dysponujemy

– argumentował. 

Sprawdzanie  stanu technicznego pojazdów

W 53 nowoczesnych pojazdach, które otrzyma Policja, zostaną zastosowane rozwiązania, które pozwolą na skuteczne sprawdzanie stanu technicznego samochodów. Będą to m.in. analizator spalin, dymomierz, opóźnieniomierz, miernik przepuszczalności światła, sonometr i lustro inspekcyjne. W Polsce nadal zły stan techniczny pojazdów jest często przyczyną wypadków drogowych. Sprzęt, który trafi do polskich policjantów sprawi, że samochody, które nie spełniają norm technicznych i ekologicznych, przestaną być uczestnikami ruchu. Tym samym, nie będą stwarzać zagrożenia dla innych.

Kontrola prędkości

Zakup 100 nowoczesnych nieoznakowanych radiowozów to również odpowiedź polskiej Policji na rosnącą liczbę szybkich pojazdów na polskich drogach. Warto przypomnieć, że niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Dzięki samochodom wyposażonym w wideorejestratory w wielu przypadkach uda się zapobiec przekroczeniu prędkości przez uczestnika ruchu. Może to w wielu przypadkach uratować życie i zdrowie. Każdy samochód wyposażony będzie w wideorejestrator – prędkościomierz kontrolny, który pozwoli na rejestrację zdarzeń w ruchu drogowym przed lub za kontrolującym pojazdem za pomocą dwóch kamer. Umożliwi również wykonanie pomiaru prędkości auta kontrolowanego. Wewnątrz samochodu funkcjonariusze przeprowadzą niezbędne czynności służbowe: kontrolę dokumentów, sprawdzanie osób i pojazdów w bazach danych, sporządzanie dokumentacji.

Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest jednym z celów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Centrum Unijnych Projektów Transportowych wspiera działania m.in. Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji, w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}