W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady JHA w Luksemburgu

08.10.2021

W piątek (8 października br.) w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA). Polskę reprezentował Bartosz Grodecki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Posiedzenie Rady JHA w Luksemburgu

Najważniejszy punkt obrad dotyczył kwestii zapewnienia bezpieczeństwa na granicy zewnętrznej UE. W związku z tym ministrowie przeprowadzili debatę na temat tzw. kontroli przesiewowych i zatrzymywania nielegalnych migrantów. Większość państw, w tym Polska, podkreśliły, że stoimy przed kolejnymi, nawarstwiającymi się wyzwaniami dla bezpieczeństwa naszych granic. Polska wyraźnie zaznaczyła, że wschodnia granica UE stała się celem działań hybrydowych, wykorzystujących migrację i dezinformację do destabilizacji i osiągnięcia celów politycznych. Skuteczna ochrona granic zewnętrznych służy właśnie ochronie europejskich wartości.

W trakcie spotkania ministrowie spraw wewnętrznych reprezentujący 12 państw członkowskich UE (Polskę, Litwę, Łotwę, Węgry, Estonię, Grecję, Słowację, Austrię, Bułgarię, Cypr, Czechy i Danię) zwrócili się do Margaritisa Schinasa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej;  Ylvy Johansson, unijnej komisarz ds. wewnętrznych i migracji oraz Prezydencji UE z postulatem ochrony UE przed instrumentalizacją nielegalnej migracji do celów politycznych i innymi zagrożeniami hybrydowymi. Sygnatariusze listu podkreślają potrzebę nowelizacji kodeksu granicznego Schengen oraz konieczność zapewnienia maksymalnej ochrony wszystkich granic zewnętrznych UE.

Ministrowie omówili również bieżącą sytuację na różnych szlakach migracyjnych do Europy. Polska wezwała do podjęcia wszelkich możliwych działań ukierunkowanych na powstrzymanie przerzutu migrantów na Białoruś. Rozmawiano także na temat aktualnej sytuacji w Afganistanie w zakresie bezpieczeństwa i migracji oraz wdrażania interoperacyjności wielkoskalowych systemów informatycznych UE.

Wiceminister Bartosz Grodecki odbył także bilateralne rozmowy z ministrami z Niemiec, Grecji i Litwy na temat sytuacji na granicy z Białorusią i konsekwencji dla panstw czlonkowskich UE.

Kolejne posiedzenie Rady JHA zaplanowano na grudzień 2021 roku.

{"register":{"columns":[]}}