W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych nr 1325 dotycząca kobiet, pokoju i bezpieczeństwa (30.10.2000 r.)

Agendę ONZ dotyczącą Kobiet, Pokoju i Bezpieczeństwa można umiejscowić na pograniczu kilku dziedzin takich, jak: 

  • zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego;
  • ochrona praw człowieka;
  • współpraca rozwojowa;
  • polityka z zakresu równego traktowania.

Agenda WPS obejmuje Rezolucję 1325 Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącą Kobiet Pokoju i Bezpieczeństwa oraz 10 rezolucji pochodnych odnoszących się do problematyki kobiet w kontekście pokoju i bezpieczeństwa. Rezolucja 1325 jest pierwszym dokumentem prawno-międzynarodowym, który zwraca uwagę na potrzeby kobiet i konieczność wykorzystania ich doświadczeń związanych z konfliktami zbrojnymi w procesach budowania pokoju i procesach odbudowy po konfliktach. 

W Rezolucji podkreślono, że równe traktowanie płci wpływa pozytywnie na rozwój polityczny i gospodarczy, a także budowanie stabilności politycznej i społecznej, co zwiększa szanse na utrzymanie pokoju. 

Rezolucje pochodne podkreślają takie aspekty jak: konieczność zwiększenia udziału kobiet w procesach pokojowych, większego ich zaangażowania w procesy decyzyjne związane z zapewnieniem pokoju, potrzebę ochrony i wsparcia kobiet i dzieci podczas konfliktów zbrojnych, kwestie związane z zapobieganiem i karaniem sprawców przemocy ze względu na płeć. Wszystkie wspomniane dokumenty można znaleźć pod linkiem.

Cztery Filary Agendy WPS

  1. Zapobieganie (Prevention)
    • Obejmuje włączenie perspektywy płci oraz udział kobiet w zapobieganiu, powstawaniu i rozszerzaniu konfliktów, a także likwidację pierwotnych przyczyn konfliktów, w tym poprzez rozbrojenie. Zwalczanie wszelkich form przemocy wobec kobiet i dziewczynek, zarówno podczas konfliktu, jak i po jego zakończeniu.
  2. Udział (Participation)
    • Celem tego filaru jest promocja równego traktowania płci oraz zapewnienie udziału kobiet na równi z mężczyznami w procesach decyzyjnych dotyczących pokoju i bezpieczeństwa na poziomie krajowym, lokalnym i międzynarodowym. Jego realizacja wiąże się, m.in. ze zwiększeniem liczby kobiet w służbach mundurowych, liczby kobiet pełniących funkcje negocjatorów, mediatorów, członków sił pokojowych oraz personelu humanitarnego.
  3. Ochrona (Protection)
    • Ochrona praw i potrzeb kobiet i dziewcząt w warunkach konfliktu i po jego zakończeniu. Ochrona przed przemocą ze względu na płeć i ściganie jej sprawców oraz wdrażanie na szczeblu krajowym konwencji międzynarodowych i regionalnych.
  4. Wsparcie i odbudowa (Relief and Recovery)
    • Celem tego filaru jest zwrócenie uwagi na potrzeby kobiet i dzieci w środowisku pokonfliktowym, w tym zapewnienie dostępu do służby zdrowia i pomoc w przezwyciężaniu traumy związanej z konfliktem i przemocą; wsparcie kobiet udzielających pomocy podczas konfliktu oraz w środowisku pokonfliktowym.
       
{"register":{"columns":[]}}