W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rusza szpital na Stadionie Narodowym

29.10.2020

Od dziś (29 października br.) swoją działalność związaną z leczeniem pacjentów chorych na COVID-19 będzie prowadził pierwszy w kraju szpital tymczasowy. Obiekt powstał na terenie Stadionu Narodowego i jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. O rozpoczęciu pracy placówki poinformowali na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, ministrowie Michał Dworczyk i Adam Niedzielski, a także dr n. med. Artur Zaczyński – wicedyrektor CSK MSWiA, zaangażowany w budowę szpitala na PGE Narodowym.

Grafika informacyjna dotycząca lokalizacji szpitali tymczasowych w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że system ochrony zdrowia jest stale przystosowywany do walki z pandemią COVID-19. Dzisiaj dla pacjentów dostępnych jest już 23 tys. łóżek, z czego zajętych jest 14 tys. - Wydałem dzisiaj dyspozycje wszystkim wojewodom, żeby dostosowywali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń. To oznacza, że pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31-32 tys. dostępnych łóżek – powiedział szef rządu. Premier odniósł się też do protestów odbywających się w całym kraju. - Spory światopoglądowe na pewno są bardzo ważne i musimy je przeprowadzić, ale zróbmy to w taki sposób, żeby nie tworzyć zagrożenia dla osób starszych – dodał.

Szpital na PGE Narodowym

Szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk, podkreślił, że budowa szpitala była ogromnym wyzwaniem logistycznym. Poinformował, że w pierwszym etapie działalności obiektu na Stadionie Narodowym dostępnych będzie 300 łóżek. W ciągu tygodnia będzie to już 500 miejsc, a docelowo 1200, z czego 100 będzie przeznaczonych na intensywną terapię. - To wszystko byłoby niemożliwe, gdyby nie ludzie, którzy zaangażowali się w budowę. Ale jeszcze ważniejsze jest przygotowanie kadry, która tu będzie pracowała – powiedział minister Michał Dworczyk. Dodał, że uruchomiona została strona internetowa, poprzez którą medycy mogą zgłaszać się do pracy w stołecznym szpitalu. Jak do tej pory zgłosiło się ponad 3 tys. osób – lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszy, ratowników medycznych i wolontariuszy. – To dowód polskiej solidarności – podsumował szef KPRM.

Rząd powiększa bazę izolatoriów

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że podejmowane są prace nad zarządzaniem ruchem pacjentów m.in. weryfikowana jest możliwość przenoszenia chorych ze szpitali do izolatoriów. - Przygotowaliśmy nowe rozwiązanie dotyczące poszerzenia bazy izolatoriów. Razem z wojewodami i MSWiA planujemy powiększyć istniejącą bazę z 4 tys. miejsc do 10 tys. miejsc – powiedział szef resortu zdrowia. Dodał też, że to nie infrastruktura liczy się najbardziej, ale przede wszystkim personel, który będzie zachęcany do większej współpracy. - Rozwiązania z ustawy mają dać gwarancję bezpieczeństwa, jak np. klauzula dobrego Samarytanina – powiedział minister. Odniósł się też do podwyższenia wynagrodzenia dla lekarzy, którzy zajmują się pacjentami z koronawirusem.

Szpital na Stadionie Narodowym filią CSK MSWiA

- Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym za duży trud, który włożyli w budowanie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. Są to osoby, które pracują tu 24 godziny na dobę – powiedział dr n. med. Artur Zaczyński – wicedyrektor CSK MSWiA, zaangażowany w budowę szpitala na PGE Narodowym. Dodał, że w nowopowstałym szpitalu będą wprowadzane procedury, które zostały już wypracowane w CSK MSWiA, tak aby pacjenci mieli jak najlepszą opiekę nawet w warunkach tymczasowych. - Przecieramy szlaki, które pokazują, jak budować szpitale tymczasowe, żeby to było sprawne i szybkie – zakończył.
 

 

Grafika/KPRM

{"register":{"columns":[]}}