W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach im. sierżanta Grzegorza Załogi

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA funkcjonuje przy ulicy Bartosza Głowackiego 10 w Katowicach od 1947 r. Od początku obiekt pełnił funkcje placówki ochrony zdrowia resortu spraw wewnętrznych. Budynki, w których mieszczą się komórki jednostki, są obiektami objętymi opieką konserwatora zabytków – budynek zbudowany w okresie międzywojennym pierwotnie przeznaczony był na koszary Policji Konnej. Kompleks szpitala i przychodni jest wydzieloną częścią dawnych koszar.

Misja szpitala brzmi „Szpital otwarty dla każdego”.

W SP ZOZ MSWiA w Katowicach funkcjonuje szpital wieloprofilowy. W Szpitalu udzielane są świadczenia stacjonarne z zakresu: chirurgii ogólnej, nefrologii, chorób wewnętrznych, ginekologii i leczenia zaburzeń nerwicowych. Ponadto, udzielane są ambulatoryjne świadczenia zdrowotne z zakresu psychiatrii w ramach dziennego oddziału leczenia zaburzeń nerwicowych. W Szpitalu funkcjonuje stacja dializ. Przy szpitalu działa przychodnia, w której działa 13 poradni specjalistycznych.

Szpital znany jest w regionie jako placówka przyjazna pacjentom, zawsze gotowa do udzielenia pomocy. Szpital położony jest w centralnej dzielnicy Katowic w bezpośredniej bliskości Parku Kościuszki.

Zakład prowadzi działalność leczniczą również w Częstochowie, Bielsku Białej i Cieszynie. W Częstochowie mieści się filia oddziału szpitalnego chorób wewnętrznych oraz przychodnia z gabinetami Podstawowej Opieki Zdrowotnej i poradniami specjalistycznymi. W Bielsku Białej oraz Cieszynie mieszczą się gabinety podstawowej opieki zdrowotnej.

Szpital bierze udział w realizacji następujących programów zdrowotnych:

  1. Narodowy Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
  2. Krajowy Program Przeciwdziałania Narkomanii,
  3. Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV,
  4. Program Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce,
  5. Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Działania realizowane w ramach programów zdrowotnych (porady, edukacja, pomoc psychologiczna, treningi relaksacyjne) kierowane są głównie do funkcjonariuszy służb resortu spraw wewnętrznych.

Szpital i Przychodnie spełniają wymogi w zakresie przystosowania pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych.

Co nas wyróżnia

Uczestnictwo w zawodach Zespołów Ratownictwa Medycznego jest jedną z form motywacyjnego podnoszenia kwalifikacji ratowników medycznych. Jako jedna z nielicznych spośród jednostek podległych MSWiA, Szpital posiada umowę z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym, na podstawie której realizuje wyjazdy karetek „S” i „P” na terenie centrum Katowic. Łącznie Szpital posiada pięć karetek, które obsługują Pogotowie Ratunkowe, transport medyczny oraz zabezpieczenie wizyt i imprez masowych. Od 2003 roku Zespół Ratownictwa Medycznego SP ZOZ MSWiA w Katowicach uczestniczy w Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym, w których uzyskuje certyfikaty ukończenia zawodów.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
21.11.2018 16:42 Adam Nowakowski
Pierwsza publikacja:
21.11.2018 16:42 Adam Nowakowski