W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie

Szpital został wybudowany przez Siostry Miłosierdzia w latach dwudziestych XX wieku i prowadzony był przez Siostry do października 1940 roku.

W 1947 roku cały obiekt został przejęty przez resort spraw wewnętrznych z przeznaczeniem na leczenie pracowników resortu. Po remoncie zdewastowanego obiektu, w styczniu 1948 roku ponownie otwarto Szpital jako czterooddziałowy z przychodnią. Były to Oddziały: Chorób Wewnętrznych, Chirurgiczny, Ginekologiczno-Położniczy i Skórno-Wenerologiczny. Szybko jednak Szpital okazał się zbyt mały w stosunku do powojennych potrzeb. Liczba korzystających z usług zdrowotnych podopiecznych rosła i rozszerzał się zakres schorzeń. Podjęto więc decyzję o jego rozbudowie i w ten sposób w 1952 roku oddano do użytku drugi budynek i łącznik. W nowym budynku umieszczono Oddział Gruźliczy działający do 1959 roku. W związku z dużym przyrostem naturalnym powstało zapotrzebowanie na łóżka pediatryczne i w 1953 roku uruchomiono Oddział Chorób Dzieci działający do końca 2014 roku. W styczniu 1963 roku otwarto Oddział Neurologiczny. Później powstał Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a następnie Oddział Psychoterapii. Kolejnymi utworzonymi oddziałami były: Oddział Urazowo-Ortopedyczny, Okulistyczny oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy przekształcony później w Izbę Przyjęć i Pomocy Doraźnej. SP ZOZ MSWiA w Krakowie w swojej strukturze organizacyjnej posiada: Szpital w Krakowie oraz Przychodnie w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

SP ZOZ MSWiA w Krakowie uzyskał akredytację Ministra Zdrowia w zakresie działalności szpitala oraz spełnia wymagania norm ISO w zakresach: zarządzania jakością, ochrony środowiska i BHP.

Co nas wyróżnia

Od stycznia 2015 roku Szpital MSWiA w Krakowie jest pierwszym w Polsce wielospecjalistycznym szpitalem przeznaczonym dla seniorów. W 2014 roku Szpital przeszedł restrukturyzację, w wyniku której zlikwidowano m.in. część położniczą Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Oddziały Neonatologiczny i Dziecięcy, a utworzono Oddział Geriatrii. Sprofilowane także zostały pod kątem starszych pacjentów inne oddziały. Obecnie w Szpitalu funkcjonują następujące oddziały: Chorób Wewnętrznych i Geriatrii, Geriatrii, Chirurgii Ogólnej, Urazowo-Ortopedyczny, Neurologiczny, Ginekologiczny, Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Okulistyczny oraz Izba Przyjęć i Pomocy Doraźnej. Usługi świadczą również Dzienny Oddział Psychoterapii, Zakład Stomatologii oraz Zakład Usprawniania Leczniczego. W Zakładzie funkcjonują liczne poradnie specjalistyczne, w tym poradnia geriatryczna. Szpital jest także ośrodkiem kształcenia przyszłych lekarzy specjalistów z zakresu geriatrii.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.11.2018 16:01 Rafał Gąsiński
Pierwsza publikacja:
14.11.2018 16:13 Rafał Gąsiński