W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie

Historia szpitala rozpoczyna się w lutym 1945 roku utworzeniem ambulatorium, które stało się podwaliną dla działającego do dziś SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie.

Uroczyste otwarcie nowo wybudowanego szpitala przy ulicy Krakowskiej nastąpiło w kwietniu 1958 roku. Był to najnowocześniejszy szpital w Rzeszowie, w którym oddziały były ściśle powiązane z częścią ambulatoryjną na zasadach tzw. „polikliniki”, posiadał dwie sale operacyjne oraz dwie sale opatrunkowe, liczył 220 łóżek na 5 oddziałach: chorób wewnętrznych, ginekologiczno-położniczym, chirurgicznym, przeciwgruźliczym oraz skórno-wenerycznym. Zakład w swojej strukturze posiadał 4 przychodnie specjalistyczne (Polikliniki): w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu oraz 16 ambulatoriów ogólnych. W kolejnych latach struktura szpitala zmieniała się w zależności od zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne i warunki zewnętrzne, m.in. rozwój nauk medycznych, utworzenie kolejnych szpitali w Rzeszowie oraz zmieniający się rynek usług, który narzucił zmiany profilu leczenia szpitalnego.

Rozwój nauk informatycznych i ich wpływ na różne dziedziny życia przyczynił się do przeprowadzenia kompleksowej informatyzacji szpitala polegającej na utworzeniu sieci strukturalnej oraz komputeryzacji komórek medycznych i administracyjnych. Zintegrowany system informatyczny zapewnił kompleksowy system obsługi szpitala i poradni w zakresie udzielanych świadczeń medycznych, jak również stał się narzędziem wsparcia funkcji zarządczych w szpitalu.

Jakość świadczonych usług medycznych jest potwierdzona przez uzyskany certyfikat akredytacyjny oraz uzyskane normy ISO.

Misją SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie jest zapewnienie profesjonalnej opieki chorym, promowanie zdrowia, otwartość i szybkie reagowanie na potrzeby pacjentów.

Obecnie w Zakładzie udzielane są szpitalne i ambulatoryjne świadczenia opieki zdrowotnej realizowane w sześciu oddziałach szpitalnych, w dwudziestu dwóch poradniach specjalistycznych oraz w podstawowej opiece zdrowotnej. Zakład swoją działalność w zakresie POZ i AOS realizuje również w Krośnie oraz prowadzi Poradnie Profilaktyczne w Dębicy, Mielcu, Przemyślu i Sanoku. Od 2014 roku Zakład posiada jedną z najnowocześniejszych Pracowni Radiologii Zabiegowej, która pełni dyżury całodobowe, co wpływa na szybkość i jakość diagnostyki oraz leczenia schorzeń kardiologicznych w regionie podkarpackim.

Szpital jako jeden z nielicznych został wskazany przez Wojewodę Podkarpackiego do utworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z lądowiskiem, którego budowa została ujęta na liście projektów strategicznych z zakresu zdrowia do realizacji w ramach właściwego krajowego programu operacyjnego. Realizacja projektu umożliwi dostępność do szybkich usług medycznych, poprawi jakość i zwiększy kompleksowość realizowanych świadczeń zarówno w samym szpitalu, jak i w całym regionie podkarpackim.

Co nas wyróżnia

  • Korzystna lokalizacja Zakładu. Szpital jest zlokalizowany w północno-zachodniej części miasta, w której nie ma żadnego innego szpitala, tym samym zapewnia szybki dostęp do świadczeń medycznych mieszkańcom tej części Rzeszowa, jak również mieszkańcom okolicznych gmin.
  • Kompleksowość udzielania świadczeń zdrowotnych poprzez podstawową opiekę zdrowotną, specjalistyczną i szpitalną opiekę nad pacjentem.
  • Kompleksowość leczenia neurologicznego pacjentów hospitalizowanych w Oddziale Neurologicznym i szybkiej kontynuacji rehabilitacyjnej w Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej.
  • Kompleksowość leczenia kardiologicznego z wykonywaniem zabiegów kardiologii inwazyjnej w posiadanej przez Oddział Kardiologiczny nowoczesnej Pracowni Radiologii Zabiegowej.
  • Bezoperacyjne leczenie pacjentów z chorobami dróg żółciowych i trzustki, hospitalizowanych w Oddziale Chirurgicznym posiadającym zaplecze leczenia zabiegowego w Pracowni ECPW, w której połączoną metodą endoskopową i radiologiczną wykonywane są zabiegi protezowania dróg żółciowych. Pracownia wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt jest unikalną pracownią działającą w regionie.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.12.2018 13:36 Adam Nowakowski
Pierwsza publikacja:
03.12.2018 13:36 Adam Nowakowski