W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onokologii w Olsztynie

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA z W-MCO w Olsztynie jest placówką służby zdrowia z 70-letnią tradycją.

Zalążkiem przyszłej Polikliniki było ambulatorium uruchomione w końcu czerwca 1945 roku przy ulicy Dąbrowszczaków 44. Małe i skromnie wyposażone nie mogło jednak podołać wszystkim zadaniom, dlatego rok później, jesienią 1946, w budynku przy ulicy Jagielońskiej 73 otwarto Poliklinikę ze 120 łóżkami. Wkrótce i ten obiekt okazał się za ciasny wobec nasilających się potrzeb leczniczych i wzrastającej liczby podopiecznych. W październiku 1946 r. Poliklinikę przeniesiono do gmachu przy al. Wojska Polskiego 37 zaadaptowanego na szpital. Już wówczas Poliklinika mogła poszczycić się wyśmienitą kadrą lekarską i personelem pomocniczym. Szczupła baza lokalowa nie sprostałaby jednak wymogom współczesnej medycyny, zwłaszcza że placówka otworzyła swoje drzwi szerokiej rzeszy pacjentów, w tym również niezwiązanych z resortem. W konsekwencji, w lipcu 1982 roku rozpoczęto budowę nowego szpitala, a następnie modernizację starego. Od roku 2001 szpital stanowi już kompleks nowoczesnych budynków.

Zgodnie z porozumieniem zawartym 1 czerwca 2004 roku między Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, oddziały onkologiczne Samodzielnego Zespołu Pulmonologii i Onkologii w Olsztynie: Zakład i Oddziały Radioterapii, Oddział Chemioterapii, Oddział Chirurgii Onkologicznej oraz Wojewódzką Przychodnię Onkologiczną, włączono w struktury Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Olsztynie. Tym samym stał się on jedynym w województwie warmińsko-mazurskim pełnoprofilowym ośrodkiem przygotowanym do profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

Wraz z uruchomieniem w roku 2008 studiów na kierunku lekarskim na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, utworzono Katedrę i Klinikę Chirurgii Ogólnej, Katedrę Onkologii, w tym Klinikę Radioterapii na bazie Zakładu oraz Oddziałów Radioterapii I-III, Oddział Kliniczny Chirurgii Onkologicznej, Oddział Kliniczny Chemioterapii oraz Kliniczny Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Misja Szpitala brzmi: „Szpital przyjazny Pacjentom”.

Zakład poza Olsztynem prowadzi również przychodnię w Kętrzynie: Gabinet Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Gabinet Zabiegowy, Poradnia Stomatologiczna (ul. Gen. Władysława Sikorskiego 78 11-400 Kętrzyn).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.12.2018 13:43 Adam Nowakowski
Pierwsza publikacja:
03.12.2018 13:43 Adam Nowakowski