W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe "Bristol" Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Kudowie-Zdroju

Sanatorium „Bristol” początkami swojego istnienia sięga roku 1946. Obejmowało ono kilka obiektów: nieistniejące już dzisiaj budynki o nazwie „Bristol”, „Idylla” i „Aurora” oraz istniejący do dzisiaj budynek administracyjny „Saperska” przy ul. Zdrojowej. Oprócz tego do Sanatorium należały tzw. „Mały Domek” zlokalizowany obok „Idylli” oraz budynek mieszkalno-gospodarczy „Franciszka”, który od 1992 r. jest siedzibą Komisariatu Policji. Z dniem 01.09.1954 r. Sanatorium przemianowano na Sanatorium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z 275 miejscami dla kuracjuszy. W końcu lat 50-tych budynek sanatoryjny „Aurora” został oddany do dyspozycji Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych. Na początku lat 70. XX wieku stary gmach „Bristolu” rozebrano i w 1974 r. rozpoczęto w tym miejscu budowę nowego, obecnie istniejącego Sanatorium. W 1994 r. Willę „Idylla” oraz „Mały Domek” wyburzono. We wrześniu 1994 r. uroczyście otwarto nowe Sanatorium MSW „Bristol”, a stare istniejące jeszcze obiekty tzw. „Saperska I” i „Saperska II” przekazano do dyspozycji władz miasta.

Misja Sanatorium brzmi: „Naszym pracodawcą jest Kuracjusz. On zawsze jest na pierwszym miejscu. Jego zadowolenie jest priorytetowe”.

Zgodnie z profilem leczniczym uzdrowiska w Sanatorium „Bristol” leczy się przede wszystkim:

  1. choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca)
  2. choroby ortopedyczno-urazowe
  3. choroby reumatologiczne
  4. choroby naczyń obwodowych

Kudowa-Zdrój to jedno z najstarszych (początki leczenia szacuje się na XVII w.) i najpiękniejszych uzdrowisk Ziemi Kłodzkiej. Charakteryzuje się najłagodniejszym klimatem w całym regionie, korzystnie wpływającym na krążenie krwi, układ oddechowy, trawienny, pokarmowy i nerwowy.

Nasze uzdrowisko jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzanie bliższej i dalszej okolicy. Na szczególną uwagę w samym kurorcie zasługują: Muzeum Zabawek, Kaplica Czaszek i Źródełko Marii przy Kaplicy Matki Boskiej.

W bliskiej okolicy Kudowy-Zdroju znajduje się Park Narodowy Gór Stołowych, który jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych Polski i Czech. Najwyższy szczyt Szczeliniec Wielki jest łatwo dostępny także dla mniej doświadczonych pieszych turystów. Na terenie Parku Narodowego i jego okolic podziwiać można fantazyjne formy skalne (Błędne Skały, czeskie Skalne Miasto).

Na uwagę zasługują również Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, Szlak Ginących Zawodów oraz XVII-wieczny Młyn Papierniczy w Dusznikach-Zdroju.

Budynek Sanatorium „Bristol” MSW od północy graniczy z Górą Parkową, od wschodu z miejskim basenem kąpielowym i terenem luźno zadrzewionym, od południa płynie strumień Trzemeszna, od zachodu graniczy z ul. Moniuszki. Budynek wraz z przyległym terenem wkomponowany jest w stok Góry Parkowej.

Obiekt jest dostosowany do przyjęcia pacjentów niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach. Budynek posiada windę dla osób niepełnosprawnych.

Co nas wyróżnia

Obiekt jest usytuowany w strefie uzdrowiskowej A blisko Parku Zdrojowego, gdzie można skorzystać z leczniczych źródeł wód mineralnych. Sanatorium posiada nowoczesną bazę leczniczą z dużą gamą zabiegów usytuowaną w obiekcie. Oprócz działalności uzdrowiskowej (sanatoryjnej) prowadzony jest Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej. Opiekę nad pacjentem sprawuje wykwalifikowany personel medyczny podnoszący systematycznie swoje kwalifikacje.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.12.2018 15:50 Adam Nowakowski
Pierwsza publikacja:
04.12.2018 15:50 Adam Nowakowski