W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Otwocku

Historia Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Otwocku sięga 1948 roku, kiedy to ówczesne Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego poszukiwało miejsca na szpital przeciwgruźliczy. Wybór padł na Otwock, a zadecydowała o nim sława tego miasteczka – jednego z najbardziej znanych przedwojennych uzdrowisk przeciwgruźliczych. Placówka ulokowała się przy ul. B. Prusa, zajmując budynki przedwojennych domów uzdrowiskowych - sanatorium "Europa" oraz willi "Rysinek". Szpital miał do dyspozycji 210 łóżek, nowe zaplecze gospodarcze i pracownię rentgenologiczną. W kolejnych dziesięcioleciach, pod wpływem postępów w walce z chorobami płuc oraz poprawy sytuacji epidemiologicznej, szpital redukował stopniowo liczbę przyjmowanych pacjentów, by w końcu lat dziewięćdziesiątych XX w. całkowicie zmienić profil. Obecnie podstawowym celem szpitala jest organizowanie i prowadzenie działalności profilaktycznej, leczenie w zakresie uzależnień, zaburzeń nerwicowych i rehabilitacji medycznej.

Misja

Misja Szpitala brzmi „Nie szczędzimy sił dla ratowania i ochrony zdrowia naszych pacjentów, bo to ono decyduje o jakości ich życia”.

Kadra placówki dokłada starań, by harmonijnie łączyć terapię problemów psychogennych z leczeniem chorób somatycznych, zapewniając wszystkim pacjentom najwyższy standard usług medycznych, najnowocześniejsze metody leczenia i profilaktyki. Szpital gwarantujemy fachową i życzliwą opiekę wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej w warunkach pełnego poszanowania prawa, zasad etyki lekarskiej oraz godności człowieka.

Służbom mundurowym i publicznym Szpital oferuje kompleksową terapię w prawdziwej oazie spokoju. Gwarantuje bezstresowe i komfortowe warunki leczenia w unikalnym mikroklimacie, który już od dziesięcioleci słynie ze swych dobroczynnych, uzdrawiających właściwości.

Profil działalności

Działalność diagnostyczno-lecznicza SP ZOZ Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Otwocku obejmuje leczenie uzależnień, leczenie zaburzeń psychicznych oraz rehabilitację medycznej. Swoją działalność Szpital realizuje poprzez prowadzenie profilaktyki leczenia uzależnień, prowadzenie detoksykacji w pełnym zakresie, prowadzenie diagnostyki i leczenie zaburzeń psychicznych, prowadzenie analizy stanu zdrowia, pielęgnację i rehabilitację w zakresie układu mięśniowego i nerwowego, udzielanie świadczeń konsultacyjnych z zakresu psychiatrii i psychologii. Szpital organizuje również działalność w zakresie kształtowania postaw i zachowań prozdrowotnych, organizuje i prowadzi szkolenie dla psychologów z zakresu leczenia uzależnień.

Znaczenie dla regionu

Najwyższa jakość usług medycznych w połączeniu ze znakomitą renomą Szpitala wypracowaną wśród pacjentów i mieszkańców regionu, a także wyjątkowe, dobroczynne warunki krajobrazowo-klimatyczne, czynią z SP ZOZ Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Otwocku placówkę wysoko cenioną i znaną nie tylko na Mazowszu, ale w całej Polsce.

Zrealizowane projekty z udziałem środków unijnych

  • Zakup Sprzętu Medycznego na Oddział Rehabilitacji Medycznej w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Otwocku" – projekt realizowany w ramach programu operacyjnego Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego w okresie 02.03.2005-31.12.2007 r.
  • „Kompleksowa termomodernizacja budynków Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Otwocku” – projekt realizowany w ramach programu operacyjnego Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w okresie 16.05-2007-31.12.2012 r.
  • „Rozbudowa Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Otwocku, w celu dostosowania oddziałów terapii uzależnień i rehabilitacji medycznej do wymagań prawnych” – projekt realizowany w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 w okresie 01.01-2007-31.08.2014 r.

Co nas wyróżnia

Dyrekcja placówki konsekwentnie zmierza do celu, który wyróżni SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Otwocku spośród wszystkich szpitali – do stworzenia wysoko wyspecjalizowanej, nowoczesnej, przyjaznej pacjentom i doskonale wyposażonej placówki, która w maksymalnym stopniu wykorzystuje swoje atrakcyjne położenie w kompleksie leśnym.

Kolejnymi etapami na drodze do realizacji tego celu są m.in. nowe inwestycje budowlane, np. nowy pawilon Oddziału Rehabilitacji Medycznej – jeden z pierwszych w Polsce budynków użyteczności publicznej wzniesiony w oparciu o najnowocześniejszą technologię modułową. Funkcjonalny, efektowny pawilon zyskał wielką sympatię mieszkańców Otwocka, którzy docenili niepowtarzalną architekturę i kolorystykę budynku.

Dopełnieniem nowoczesnej infrastruktury obiektu i kolejną unikalną zaletą Szpitala jest najwyższej klasy wyposażenie. Pacjenci Oddziału Rehabilitacji Medycznej mają do dyspozycji pełną gamę nowoczesnych urządzeń, umożliwiających prowadzenie zabiegów z zakresu fizjo- i kinezyterapii.

Szpital wyróżnia się również znakomitą renomą swych specjalistycznych oddziałów. Nowoczesne metody terapeutyczne, doświadczona kadra medyczna, psychoterapeuci oraz życzliwy i oddany pacjentom personel oddziałów sprawiają, że doskonała opinia oddziałów Leczenia Uzależnień, Leczenia Zaburzeń Nerwicowych oraz Rehabilitacji Medycznej sięga daleko poza granice Otwocka i Mazowsza.

Nowoczesne zaplecze, skuteczne leczenie czy znakomita kadra nie czyniłyby jednak z SP ZOZ Szpitala Specjalistycznego w Otwocku placówki tak wyjątkowej, gdyby nie fantastyczne położenie obiektu. Niepowtarzalny, dobroczynny dla zdrowia mikroklimat Otwocka – słynnego przedwojennego uzdrowiska – oraz oddalenie od wielkomiejskiego zgiełku sprawia, że leczenie psychofizycznych dolegliwości, w którym specjalizuje się Szpital, przebiega sprawnie i komfortowo.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.12.2018 16:35 Adam Nowakowski
Pierwsza publikacja:
04.12.2018 16:35 Adam Nowakowski