W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Służby gotowe do zabezpieczenia międzynarodowej konferencji

12.02.2019

- Dziękuję za prace przygotowawcze, które zostały wykonane. Współpraca służb jest dobra i partnerska – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński, który przewodniczył spotkaniu służb odpowiedzialnych za zabezpieczenie konferencji w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie

Teczka MSWiA leżąca na drewnianej powierzchni

W trakcie posiedzenia przedstawiciele służb i instytucji przedstawili szczegółowe informacje związane z zabezpieczeniem konferencji, która odbędzie się 13 i 14 lutego br. w Warszawie. Polska jest gospodarzem spotkania i wraz ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki jego współorganizatorem. Udział w niej potwierdziło 65 delegacji zagranicznych. Część z nich będzie miała ochronę SOP. W Komendzie Głównej Policji uruchomione zostało Centrum Operacyjne. Dowódcą zabezpieczenia realizowanego w formie operacji policyjnej o kryptonimie „Spotkanie 2019” jest gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.  

W związku z tym wydarzeniem od 10 do 16 lutego na granicy wewnętrznej przywrócona została tymczasowa kontrola graniczna. Wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz udostępnienia do kontroli  pojazdu, którym podróżują. Po przywróceniu czasowej kontroli granicznej do Polski nie wpuszczono około 80 osób.

Podobne rozwiązania były stosowane w Polsce podczas EURO 2012, COP19 w Warszawie w 2013 r., Szczytu NATO w 2016 r., Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. czy w trakcie grudniowej konferencji COP 24 w Katowicach. 

W związku z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego od 11 do 15 lutego br. wprowadzony został czasowy zakaz noszenia broni na terenie miasta stołecznego Warszawy. 

Prezes Rady Ministrów podpisał zarządzenie w sprawie wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego (ALFA) oraz stopnia alarmowego BRAVO-CRP (drugi w czterostopniowej skali dotyczącej bezpieczeństwa teleinformatycznego).