W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażacy ochotnicy z województwa śląskiego dostaną nowe wozy

09.05.2019

Samochody ratowniczo-gaśnicze o wartości około 31 mln złotych trafią do strażaków ochotników z województwa śląskiego. Wiceminister Jarosław Zieliński przekazał prezesom jednostek OSP oraz samorządowcom promesy na ich zakup.

Wręczenie promes

Wiceszef MSWiA wręczył promesy na zakup 43 wozów ratowniczo-gaśniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa śląskiego. Średnie pojazdy o wartości 760 tys. zł każdy trafią do 36 jednostek. Sześć OSP otrzyma lekkie pojazdy o wartości 400 tys. zł każdy. OSP w Bieruniu Nowym otrzyma ciężki wóz, którego wartość wynosi 1 mln złotych. Dzięki zakupom ze środków m.in. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, samorządów, MSWiA i Komendy Głównej PSP strażacy ochotnicy będą mogli skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców swoich miejscowości.

Nowe wozy otrzymają OSP z miejscowości m.in.: Cieszyn Pastwiska, Wielopole, Ustroń Lipowiec, Wojkowice, Stara Huta, Kruszyna, Jaworzynka, Siemianowice Śląskie, Opatów, Zawada, Zabrzeg.

– Polscy strażacy są ofiarni, pełni empatii, spieszą na ratunek zawsze, kiedy jest wezwanie. W ciągu roku średnio co minutę wyjeżdżają do zdarzeń. Trudno wyobrazić sobie system bezpieczeństwa państwa bez działań Straży Pożarnej – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.

Przekazywane promesy to nie jedyna pomoc, jaką od rządu otrzymują jednostki OSP. Systematycznie zwiększane są nakłady finansowe dla ochotników. Tylko w 2018 roku z różnych źródeł otrzymali ponad 340 mln zł. OSP zostały po raz pierwszy włączone do Programu Modernizacji Służb Mundurowych, z którego w ciągu czterech lat otrzymają łącznie 501 mln zł.

W województwie śląskim funkcjonuje 945 jednostek, w tym 379 w KSRG. W 2018 roku OSP w całej Polsce wyjeżdżały do różnych akcji ponad 140 tysięcy razy. Wspólnie z Państwową Strażą Pożarną ochotnicy współdziałali 109 tysięcy razy.

Fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Zdjęcia (7)