W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość wręczenia medali im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja z udziałem ministra Mariusza Kamińskiego

13.02.2023

W poniedziałek, 13 lutego br. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński wręczył medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenia odebrało 86 policjantów z całego kraju. W uroczystości wzięli także udział Komendant Główny policji gen. Jarosław Szymczyk, Dyrektor Generalny MSWiA Dariusz Nowak oraz żona podkom. Andrzeja Struja Anna Struj. Przez ostatnie dwa lata medalami zostało odznaczonych 210 funkcjonariuszy Policji.

Przemówienie ministra Mariusza Kamińskiego

To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę się dzisiaj z wami spotkać i wręczyć medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Był wybitnym polskim policjantem, który zginął w trakcie interwencji poza służbą. Jego postać jest dla nas wszystkich wzorem

– podkreślił minister podczas uroczystości.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński w swoim wystąpieniu podkreślił, że odznaczeni dziś policjanci narażali własne życie ratując innych nie tylko będąc na służbie, ale również w czasie wolnym.

– Są z nami funkcjonariusze, którzy w trakcie niebezpiecznych interwencji zostali ciężko ranni. Mimo odniesionych ran kontynuowali interwencje. W imieniu własnym i wszystkich obywateli, pragnę złożyć wam wyrazy głębokiej wdzięczności i najwyższego uznania

– mówił.

Minister przypomniał, że dzięki odwadze, ofiarności i profesjonalizmowi policjantów Polacy mogą czuć się bezpiecznie.

Aż 96 proc. Polaków uważa, że bezpieczne jest miejsce ich zamieszkania. To jest miara waszego sukcesu. Policja znalazła się w pierwszej trójce wśród najlepiej ocenianych przez Polaków instytucji publicznych

– przekazał.

Wierni policyjnej przysiędze

Do wyróżnionych funkcjonariuszy zwrócił się też Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk.

To wielki zaszczyt uścisnąć dłoń niezwykłym ludziom, którzy noszą policyjne mundury. Nie wahaliście się nawet przez moment, kiedy zagrożone było ludzkie życie. Nie bacząc na płomienie, kłęby dymu, lodowatą wodę czy wysokość. Dziękuję, za waszą niezwykłą postawę

– powiedział.

Komendant zaznaczył, że Policja pamięta o swoich bohaterach.

Nazwisko podkomisarza Andrzeja Struja jest jednym ze 125 na tablicy pamięci w Komendzie Głównej Policji. To nazwiska naszych koleżanek i kolegów, którzy począwszy od 1990 roku oddali swoje życie w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Dzięki nim Polska dzisiaj jest państwem bezpiecznym

– podkreślił.

Podczas uroczystości zaprezentowano historie interwencji policyjnych, w ramach których policjanci, z narażeniem zdrowia i życia, ratowali innych. Medal im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja odebrali dziś m.in.: mł. asp. Agata Haluch–Willmann – dzielnicowy Zespołu Dzielnicowych Komisariatu Policji w Jasienicy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, która wyciągnęła ze studzienki kanalizacyjnej trzyletniego chłopca. Odznaczeni zostali także st. asp. Łukasz Zbawicki i asp. Karol Barczak – dzielnicowi Zespołu Prewencji Komisariatu Policji w Kruszwicy Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu. Funkcjonariusze wyprowadzili trójkę dzieci z płonącej kamienicy. Natomiast mł. asp. Andrzej Bobel – kontroler ruchu drogowego Referatu I Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie w czasie wolnym od służby, wspólnie z kolegą uratował dwóch chłopców, którzy wpadli do rzeki.

„…Nawet z narażeniem życia”

Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową.

Medal jest nadawany na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

13. rocznica śmierci podkomisarza Andrzeja Struja

Podkomisarz Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 r. podczas urlopu, interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji.

Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

O tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na skrzyżowaniu ul. Wolskiej i ul. Fort Wola w Warszawie, przypomina pamiątkowa tablica, którą odsłonięto 10 lat po śmierci podkomisarza, przy skwerze jego imienia.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}