W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Błażej Poboży na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych

13.01.2021

Podczas pierwszego tegorocznego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych (13 stycznia br.) omówiono m.in. podział dotacji na realizację w 2021 roku zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz stan przygotowań do tegorocznego Narodowego Spisu Powszechnego. Posiedzeniu współprzewodniczył wiceminister Błażej Poboży.

Na zdjęciu: wiceminister Błażej Poboży

Wiceminister podkreślił, że ubiegły rok przyniósł w pracy Komisji wyzwania związane przede wszystkim z koronawirusem. 

- Wiele przedsięwzięć, które Państwo zaplanowali, musiało zostać zmienionych, część z nich trzeba było niestety odwołać. Pomimo bezspornych trudności wynikających z panującego stanu epidemii, zarówno Państwo, jak i Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych, intensywnie działali – mówił podsekretarz stanu w MSWiA do członków Komisji.

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji zauważył, że udało się zrealizować - przedstawione 21 stycznia 2020 roku - założenia polityki państwa wobec mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym. 

- Myślę o przyjętym Programie integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030; VII raporcie dot. sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego w RP; uruchomieniu elektronicznego systemu udzielania dotacji (ESUD) - powiedział Błażej Poboży. 

Wiceminister przypomniał, że w ubiegłym roku przypadał jubileusz 15-lecia Komisji Wspólnej. W ramach tych obchodów została przygotowana publikacja okolicznościowa.  

- Mam na myśli to, co formalnie określimy mianem realizacji zadania, ale stało się przyczynkiem do powstania publikacji „Tożsamość – kultura – równość. Refleksje z okazji piętnastolecia Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym” – mówił podsekretarz stanu w MSWiA.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim autorom, współautorom, wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tej publikacji – powiedział wiceminister Błażej Poboży. 

72. posiedzenie Komisji 

Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych rozmawiała o podziale dotacji na realizację w 2021 r. zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego.

Podczas obrad członkowie Komisji rozmawiali również o przedsięwzięciach ważnych dla mniejszości narodowych i etnicznych. Poruszony został m.in. temat stanu przygotowań do Narodowego Spisu Powszechnego 2021. 

Wśród innych spraw, które znalazły się na forum Komisji były: aktualna sytuacja w Armenii i Górskim Karabachu, jej wpływ na rodziny ormiańskie w Polsce, formy, potrzeby i możliwości pomocy humanitarnej oraz informacja MSWiA dotycząca stanu zaawansowania prac nad wprowadzeniem Elektronicznego Systemu Udzielania Dotacji (ESUD).

Zdjęcia (3)