Powrót

Wiceminister Wiesław Szczepański omówił ze związkami zawodowymi służb mundurowych system wynagrodzeń

22.04.2026

Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych, aby omówić dalsze zmiany w systemie wynagrodzeń. Resort zrealizował już kluczowe postulaty, takie jak świadczenia mieszkaniowe i przyjęcie rekordowego Programu Modernizacji Służb Mundurowych na lata 2026-2029 z budżetem 13 mld zł. W procesie legislacyjnym jest projekt ustawy wprowadzający Kartę Rodzin Mundurowych. Związkowcy z formacji mundurowych oczekują zwiększenia dodatków do uposażenia, w tym za stopień w korpusach.

Grafika z napisem: wiceminister Wiesław Szczepański omówił ze związkami zawodowymi służb mundurowych system wynagrodzeń

Wyższe pensje i zmiany w dodatkach

MSWiA wspólnie z komendantami służb wylicza koszty podniesienia dodatków do uposażenia. Eksperci sprawdzają różne warianty zmian, aby oszacować koszty dla budżetu państwa. Szczególną uwagę poświęcono podwyższeniu stawek za stopień służbowy – jest propozycja, by awans w hierarchii wiązał się ze wzrostem wynagrodzenia.

Świadczenia mieszkaniowe i nowoczesny sprzęt

Resort potwierdził, że dwa najważniejsze punkty ubiegłorocznego porozumienia są już realizowane:

1.    Świadczenia mieszkaniowe: Na świadczenie mieszkaniowe zarezerwowaliśmy blisko 2,3 mld zł w tegorocznym budżecie państwa.
2.    Rekordowy Program Modernizacji Służb Mundurowych: ruszają inwestycje na lata 2026–2029, które oznaczają fundusze na nowoczesny sprzęt, lepsze warunki pracy i nowe etaty dla Straży Granicznej. 

Karta Rodziny Mundurowej coraz bliżej

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o Karcie Rodziny Mundurowej, która jest po pierwszym czytaniu i trafił do dalszych prac w komisjach sejmowych. To ważny krok w stronę systemowego wsparcia rodzin osób służących w formacjach podległych MSWiA.

Rzeczowy dialog ze związkami

Spotkanie zakończyło się deklaracją dalszej współpracy. Resort i strona związkowa będą na bieżąco wymieniać się informacjami, aby wypracować skuteczne rozwiązania finansowe, które zadowolą funkcjonariuszy i będą możliwe do zrealizowania w ramach budżetu państwa.
 

{"register":{"columns":[]}}