W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceministra Błażeja Pobożego na Warmii i Mazurach

06.02.2023

W poniedziałek, 6 lutego br. wiceminister Błażej Poboży odwiedził województwo warmińsko-mazurskie. Podsekretarz stanu w MSWiA wziął udział w otwarciu Pracowni Rezonansu Magnetycznego w Szpitalu MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. Ponadto wiceminister uczestniczył w uroczystym przekazaniu samochodów ratowniczo-gaśniczych jednostkom OSP w Cerkiewniku i Jonkowie. Podczas dzisiejszych wydarzeń wiceministrowi towarzyszyli wojewoda Artur Chojecki oraz komendanci jednostek Państwowej Straży Pożarnej.

Wizyta wiceministra Błażeja Pobożego na Warmii i Mazura

Otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego to kolejna bardzo dobra informacja dla naszego flagowego szpitala, popularnie nazywanego polikliniką. To dobra informacja przede wszystkim dla mieszkańców regionu, ale również dla pracowników szpitala MSWiA w Olsztynie, w tym ponad 200 lekarzy, a także 100 pracowników administracyjno-technicznych, ponad 300 pielęgniarek oraz położnych

– powiedział podczas otwarcia nowej pracowni rezonansu magnetycznego w Szpitalu MSWiA w Olsztynie wiceminister Błażej Poboży.

Inwestycję utworzenia pracowni rezonansu magnetycznego, współfinansowaną przez MSWiA, rozpoczęto w IV kwartale 2022 r. Jej koszt to ponad 510 tys. zł. Pozyskanie nowego rezonansu pozwoli realizować nowoczesną diagnostykę kardioonkologiczną. Pracownię stworzono głównie z myślą o pacjentach z chorobami onkologicznymi, hematoonkologicznymi i neurologicznymi. Zgodnie z szacunkami pracownia będzie mogła przyjąć około 5 tys. pacjentów rocznie.

To nie jedyna inwestycja realizowana przez olsztyński szpital. Placówka sukcesywnie poszerza zakres swoich specjalizacji, a także wprowadza i realizuje nowatorskie formy leczenia. Są wśród nich takie metody jak m.in. TaTME (Transanal Total Mesorectal Excision) czy embolizacja tętnic gruczołu krokowego (tzw. PAE). W planach administracji szpitala jest również utworzenie klinicznego oddziału hematologii. 

Przekazanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego jednostce OSP w Cerkiewniku

Kolejnym punktem wizyty wiceministra Błażeja Pobożego w województwie warmińsko-mazurskim była uroczystość przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego jednostce Ochotniczej Staży Pożarnej w Cerkiewniku. 

To Wy jesteście prawdziwymi bohaterami lokalnych społeczności. Często pierwsi na miejscu zdarzenia, zawsze pomocni. To wokół Was, wokół jednostek OSP, właśnie w takich małych miejscowościach, jak tu w Cerkiewniku, konsoliduje się lokalna społeczność

– mówił podczas wydarzenia wiceszef MSWiA.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy sfinansowano z funduszy MSWiA oraz samorządu terytorialnego. 

Dobra współpraca rządu i samorządu przynosi najlepsze rezultaty. Tu chodzi o sprawy ważne dla lokalnej społeczności

– podkreślił wiceminister. 

Jednostka OSP w Cerkiewniku działa nieprzerwanie od 1949 roku. Obecnie liczy ona 21 strażaków ochotników, w tym 11 uprawnionych do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. W ubiegłym roku jednostka uczestniczyła w 29 działaniach ratowniczych, w tym gaszeniu pożarów oraz interwencjach związanych z likwidacją skutków miejscowych zagrożeń. 

Dzięki dotacji otrzymanej z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, a także wsparciu samorządu lokalnego oraz innych podmiotów, zakupiono nowoczesny lekki samochód ratowniczo-gaśniczy. Wartość nowego pojazdu wyniosła prawie 320 tys. zł. Zastąpi on wysłużonego już Forda Transita, którym do tej pory dysponowała jednostka. Samochód będzie wykorzystywany głównie do podejmowania szybkich interwencji związanych z usuwaniem skutków wypadków komunikacyjnych, anomalii pogodowych oraz gaszeniem pożarów.

Przekazanie wozu gaśniczego Jednostce OSP w Jonkowie

W ramach wizyty na Warmii i Mazurach wiceminister Błażej Poboży odwiedził dziś również jednostkę OSP w Jonkowie. Tradycje strażackie w tej miejscowości sięgają 1908 roku. 

Podczas spotkania ze strażakami ochotnikami wiceszef MSWiA pogratulował nowego pojazdu ratowniczego, który został przekazany z Komendy Powiatowej PSP w Iławie. Wiceminister podziękował także strażakom za ich postawę i codzienną ciężką służbę.

Ciężki samochód MAN ze zbiornikiem wodnym o pojemności 9,5 tys. litrów będzie ważnym wsparciem w służbie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców okolicznych miejscowości. 

Aktualnie w jednostce czynnie działa 44 strażaków ochotników. Od 1997 roku jednostka jest częścią Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 
 

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}