W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

BRIdge VC

W ramach programu BRIdge VC  został utworzony PFR NCBR CVC FIZAN -  pierwszy w Polsce fundusz funduszy dedykowany dla korporacji, który przeznaczy na inwestycje w niezależne fundusze CVC i VC do 110 mln EUR, które powiększone o kapitał prywatny, dostarczą w sumie ponad 220 mln EUR finansowania młodym spółkom technologicznym. To pierwszy i jedyny polski oraz jeden z nielicznych w Europie fundusz funduszy zapewniający finansowanie w segmencie CVC.

Grafika: napis "Bridge VC", po lewej zdjęcie biurka, na którym rozłożone są dokumenty zawierające wykresy, tabele, materiały analityczne, tło w kolorze błękitnym, na dole grafiki logotypy: Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój, Rzeczpospolita Polska, NCBR, Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

 

Znajdź dofinansowanie     Poprzednia strona programu

 

Fundusz PFR NCBR CVC dedykowany jest podmiotom, które chcą inwestować w innowacje przy pomocy profesjonalnych i niezależnych zespołów zarządzających. Skoncentrowany jest na modelu generowania nowych idei, badań i tworzenia nowych przedsięwzięć w ramach istniejących korporacji.

Finansowanie następuje poprzez połączenie środków publicznych z Funduszy Europejskich (wkład NCBR) i prywatnych (Korporacyjni Inwestorzy Prywatni). Fundusz może współpracować również z inwestorami typu Venture Capital w procesach typowych dla tych inwestorów. Ważnym elementem każdej inwestycji w docelowe przedsięwzięcie jest „polski pierwiastek” prowadzonych prac, czyli powiązanie z krajową gospodarką.
 

Do tej pory utworzyliśmy fundusze korporacyjne z:

 

Do tej pory utworzyliśmy fundusze typy Venture Capital:

Podstawowe dane

Nazwa programu

PFR NCBR CVC

Profil funduszu

 

Fundusze CVC/VC inwestują w dojrzałe spółki z rozwiniętym produktem lub usługą, która może wspierać działanie korporacji;

Środki do dyspozycji

485 mln zł;

Wejście kapitałowe

      Do 60 mln zł;

Wkład prywatny

Tak, min. 50%. Wkład prywatny w przypadku CVC powinien pochodzić od korporacji, poza inwestorami prywatnymi środki do funduszu wnoszą też partnerzy zarządzający;

Okres inwestycji

Od 2017 do 2023;

Proces inwestycyjny

Ciągły nabór ofert;

Cele inwestycyjne

Fundusze utworzone w ramach programu PFR NCBR CVC zainwestują w małe i średnie firmy na etapie rundy A i B (oraz w ramach wyjątku rundy seed i rundy C) o profilu technologicznym, wykazującym polski pierwiastek.

Poza wsparciem finansowym typu VC, przedsiębiorstwa te otrzymają możliwość weryfikacji swoich pomysłów w ramach danej korporacji będącej inwestorem w funduszu.  Gdy role inwestora prywatnego w funduszu będzie pełnić korporacja międzynarodowa, polskie projekty innowacyjne zyskają dodatkową możliwość szybszej ekspansji za granicę.

Kto może skorzystać z funduszu

Z funduszu mogą skorzystać:

  • Korporacje
  • Fundusze Venture Capital
Finansowanie

Fundusz może przyznać pojedynczej spółce dwa rodzaje finansowania:

  • pierwsza inwestycja w spółkę – kwota stanowiąca maksymalnie równowartość 15 mln EUR, z czego maksymalnie połowa stanowi wkład PFR NCBR CVC FIZAN, a druga połowa – środki Inwestorów Prywatnych i Korporacyjnych. Kwota może stanowić maksymalnie 20% kapitalizacji Funduszu Kapitałowego.
  • inwestycja kontynuacyjna – jeśli limity z powyższego punktu nie zostały osiągnięte przy spełnianiu dodatkowych wymogów określonych prawem i zasadami Programu.

 

Struktura udziałów po inwestycji przez fundusz:

  • Podmiot zarządzający może objąć maksymalnie 49% praw udziałowych spółki.
  • Preferowane jest inwestowanie poprzez podnoszenie kapitału przedsiębiorstw.
  • Możliwe jest odkupowanie udziałów od dotychczasowych właścicieli w szczególnie uzasadnionych przypadkach do limitu 50% wartości inwestycji w spółkę. Odkupowanie musi być połączone z objęciem przez Fundusz Kapitałowy nowych instrumentów kapitałowych lub quasi-kapitałowych Spółki Celowej o tej samej wartości.

 

Jak wygląda model finansowania:

  • PFR NCBR CVC prowadzi ciągły i otwarty nabór do programu – aż do momentu wyczerpania środków z puli funduszu. Do programu mogą się zgłosić już istniejące fundusze kapitałowe lub zespoły zarządzające, które zamierzają utworzyć fundusz kapitałowy.
  • Na podstawie zgłoszeń Fundusz wybiera podmioty zarządzające.
  • Po wyborze podmiotów zarządzających podpisywana jest trójstronna umowa inwestycyjna. Stronami tej umowy są: Fundusz CVC, korporacyjny inwestor prywatny oraz wybrany podmiot (fundusz kapitałowy lub zespół zarządzający).
  • Podmiot zarządzający ma za zadanie wyszukiwać innowacyjne przedsiębiorstwa i oceniać ich projekty. Na tej podstawie przyznaje spółce środki.
Jak zostać podmiotem zarządzającym
  • Wniosek powinien zawierać m.in. profile członków zespołu zarządzającego, strategię inwestycją, informacje o ładzie korporacyjnym.
  • Proces selekcji składa się z dwóch etapów: analizy stopnia spełnienia kryteriów procedury naboru i merytorycznych oraz analizy ekonomiczno-prawnej podmiotu.
  • W toku szczegółowego badania, potencjalne podmioty zarządzające uczestniczą w bezpośrednich spotkaniach z komitetem inwestycyjnym.
  • Na podstawie oceny wstępnej oraz szczegółowej Komitet Inwestycyjny wybiera podmioty zarządzające.
Źródło finansowania programu

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

I oś priorytetowa „ Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa”;
Działanie: POIR.01.03.00. „Prace B+R finansowane z udziałem funduszy kapitałowych”;
Poddziałanie: POIR.01.03.02. „Publiczno-prywatne wsparcie prowadzenia prac badawczorozwojowych z udziałem funduszy kapitałowych - BRIdge VC”.
 

 

{"register":{"columns":[]}}