W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ciepłownia przyszłości

Głównym celem przedsięwzięcia „Ciepłownia przyszłości” jest opracowanie i demonstracja innowacyjnej technologii uniwersalnego systemu wytwarzania, magazynowania i dystrybucji energii do celów grzewczych.

ciepłownioa-przysłości

 

Aktualności Szczegóły przedsięwzięcia Raporty „Dobre praktyki”

 

Powstały w ramach przedsięwzięcia "Ciepłownia przyszłości" system charakteryzować się będzie efektywnością i powtarzalnością adaptacji przy szerokim wykorzystaniu energii odnawialnej. Znaczącym efektem przedsięwzięcia będzie ponad 80% udział OZE w produkcji ciepła w systemach zmodernizowanych z zastosowaniem nowo opracowanych technologii.

Zakłada się, że pojawienie się na rynku innowacyjnej technologii, opracowanej w toku prac badawczo-rozwojowych finansowanych w ramach procedury zamówień przedkomercyjnych (Pre-commercial Procurement – PCP), może stanowić impuls dla rozwoju polskiego sektora ciepłownictwa i wpisać się we wzrostowy trend wypierania obecnych emisyjnych źródeł ciepła  w Polsce. 

Oczekiwane rezultaty

Oczekuje się, że w wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych zostanie opracowana innowacyjna technologia modernizacji istniejących systemów ciepłowniczych do stanu umożliwiającego ekonomicznie uzasadnione zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w cieple dostarczanym konsumentom. 

Opracowane rozwiązania, będąc co do zasady zgodne z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego, powinny umożliwiać stabilne i efektywne procesowo i ekonomicznie redukowanie roli starych technologii wytwarzania i przesyłu ciepła, które cechuje emisyjność oraz wysokie straty energii w trakcie przesyłu. Takie podejście ma skutkować daleko idącymi implikacjami i spowodować, że w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat wytwarzanie ciepła dla systemów ciepłowniczych w oparciu o spalanie węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego będzie zanikać na rzecz wykorzystania źródeł odnawialnych, takich jak np. wiatr, słońce czy biogaz.

Korzyści z przedsięwzięcia

  • brak wytwarzania odpadów (np. popiół, żużel, pył, szkodliwe gazy),
  • rozproszenie systemu ciepłowniczego (zmniejszenie strat w transporcie ciepła, skrócenie linii przesyłowych, poprawa efektywności systemu),
  • brak opłat za emisję CO2,
  • rozwój nowej technologii pomoże przedsiębiorstwom ciepłowniczym uzyskać status efektywnego systemu ciepłowniczego wymaganego dyrektywą o efektywności energetycznej, 
  • wspieranie proekologicznych postaw i działań w zakresie stosowania OZE i technologii towarzyszących,
  • stymulowanie rozwoju rodzimej myśli technologicznej - wsparcie dla rozwoju polskiego przemysłu  do produkcji urządzeń energetyki odnawialnej, 
  • nowe miejsca pracy.
     

Finansowanie programu

Budżet przedsięwzięcia wynosi 51 841 011,49 zł. 

Przedsięwzięcie jest realizowane z Funduszy Europejskich w ramach projektu pozakonkursowego pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych (Poddziałanie 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 - 2020, nr POIR 04.01.03-00-0001/16).
 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}