W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finał Wielkiego Wyzwania: Energia

Finał Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-10-16 09:30
 17:00

, 

Chcesz zobaczyć wyjątkowy pojedynek wiatraków? Gorąco zapraszamy na finał „Wielkiego Wyzwania: Energia”, które realizujemy dzięki Funduszom Europejskim w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Decydujące zmagania odbędą się 16 października br. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Wydarzenie będzie transmitowane za pośrednictwem strony: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl.

wielkie wyzwanie: energia

Podczas Wielkiego Finału będzie można śledzić „na żywo” lub on-line zmagania 10 finalistów na płycie głównej stadionu oraz towarzyszącą decydującej fazie zawodów technologicznych konferencję „Green Deal”, dotyczącą nowatorskich przedsięwzięć Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wpisujących się w strategię Europejskiego Zielonego Ładu.

Z uwagi na sytuację epidemiczną finał „Wielkiego Wyzwania: Energia” organizujemy w formule hybrydowej. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne, obowiązuje rejestracja. O zakwalifikowaniu na listę uczestników spotkania w formule „na żywo”, czyli na stadionie PGE Narodowy, decyduje kolejność zgłoszeń. Korzystanie z transmisji on-line nie wymaga rejestracji.

Nagroda to 1 mln zł

Zespół konstruktorski, który 16 października br. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie zaprezentuje zwycięski prototyp małogabarytowej elektrowni wiatrowej, zdobędzie główną nagrodę „Wielkiego Wyzwania: Energia” w wysokości 1 miliona złotych.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje „Wielkie Wyzwanie: Energia” w nowatorskiej formie zawodów technologicznych: z jasno sprecyzowanym celem, umożliwiającym jednoznaczną weryfikację jego osiągnięcia, z zachęcającą nagrodą oraz stosunkowo krótkim terminem realizacji/rozwiązania zadania. Inicjatywa, realizowana ze wsparciem Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój, stanowi impuls do rozwoju polskiego sektora przydomowych elektrowni wiatrowych. Jej główna idea jest spójna z celami Unii Europejskiej zawartymi w strategii „Europejskiego Zielonego Ładu”.

„Wyzwanie badawcze” to unikalna formuła nawiązująca do konkursów typu Grand Challenge zapoczątkowanych w 2004 roku przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). NCBR, w porozumieniu z ekspertami naukowymi, postawiło w 2019 roku wyzwanie badawcze, które jest technologiczną odpowiedzią na ważny problem społeczny. Do jego rozwiązania zaprosiliśmy szerokie grono uczestników – wśród nich innowatorów, studentów i koła studenckie, „garażowych” wynalazców i pasjonatów. W „Wielkim Wyzwaniu: Energia”, w odróżnieniu od programów NCBR organizowanych w formule grantowej, udział biorą osoby fizyczne. Dzięki otwartej formule, minimum formalności i relatywnie niewielkich kosztach rozwiązania wyzwania każdy wynalazca miał szansę na udział.

Co jest wyzwaniem?

Realizacji Wyzwania przyświecał cel stymulowania powstawania i rozwijania przełomowych rozwiązań w obszarze małogabarytowych, efektywnych instalacji wykorzystujących energię wiatru oraz – opcjonalnie – magazyny energii.

Przed uczestnikami „Wielkiego Wyzwania: Energia” postawiono konkretny problem badawczy. Zadanie polega na przetworzeniu w najbardziej efektywny sposób energii wiatru w energię elektryczną – z wykorzystaniem opcjonalnej możliwości magazynowania energii. Technologie opracowywane w projekcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mają szansę sprawdzić się w różnych miejscach: nie tylko w naszych domach, ale też np. w budynkach użyteczności publicznej, ośrodkach agroturystycznych, schroniskach górskich, przejściach podziemnych czy tunelach kolejowych. Przedsięwzięcie pomoże tym samym promować energetykę wykorzystującą odnawialne źródła energii w wielu aspektach naszego życia.

Po rozgrywkach ćwierćfinałowych w grze zostały najlepsze zespoły konstruktorskie. Pierwotnie w półfinale miało wystąpić 40 uczestników, ale ze względu na wysoki poziom zaawansowania technologicznego przedstawionych prototypów w filmach przekazanych przez drużyny, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło aż 51 półfinalistów.

Zmagania półfinałowe oraz finałowe odbędą się odpowiednio 15 i 16 października br. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. W tych dniach zespoły konstruktorskie zaprezentują działanie kompaktowych urządzeń do zastosowań indywidualnych, zdolnych do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania (wymóg fakultatywny) i oddawania w jak najefektywniejszy sposób. Ale liczy się nie tylko wydajność. Prototypy muszą spełniać parametry określone w „Podręczniku Uczestnika”, m.in. ich wymiary nie mogą być większe od sześcianu o długości boku równej 2 metry, a waga nie powinna przekraczać 200 kilogramów. Ponadto instalacje będą się cechować estetycznym wyglądem. Każde urządzenie będzie wyposażone w przycisk bezpieczeństwa.

Półfinał „Wielkiego Wyzwania: Energia”, przewidziany na 15 października br., polegać będzie na przeprowadzeniu testu działania urządzenia w warunkach sztucznego wiatru, wiejącego ze zmienną prędkością, ale co ważne – identycznego dla każdego z zespołów. Poszczególne prototypy zostaną podłączone do aparatury pomiarowej dostarczonej przez organizatora. Ta część zawodów nie będzie dostępna dla publiczności.

10 najlepszych w Wielkim Finale

Do Wielkiego Finału, który odbędzie się dzień później na PGE Narodowym w Warszawie, zakwalifikuje się 10 najlepszych ekip konstruktorskich. Rywalizacja potrwa maksymalnie 6 godzin, a zespół, którego urządzenie w sposób najbardziej skuteczny i efektywny przetworzy energię wiatru w energię elektryczną, zostanie zwycięzcą pierwszego w historii polskiego Wyzwania i wygra 1 milion złotych nagrody.

Warto wspomnieć, że spośród półfinalistów jury, składające się ze specjalistów z różnych obszarów, wytypuje trzy projekty o największym potencjale w kategorii „wzornictwo”. Nagrodę specjalną w tej kategorii otrzyma ten spośród nominowanych uczestników, którego urządzenie uzyska największą liczbę głosów publiczności – głosowanie zostanie przeprowadzone on-line.

Wielki Finał odbędzie się w formule hybrydowej. Transmisja rozpocznie się o godz. 9.30. Po starcie zawodów na płycie głównej organizatorzy przewidują – poza ich transmisją za pośrednictwem strony internetowej: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl – rozmowy w studiu telewizyjnym z finalistami i półfinalistami „Wielkiego Wyzwania: Energia” oraz konferencję dotyczącą grupy przedsięwzięć NCBR wpisujących się w strategię Europejskiego Zielonego Ładu, a współfinansowanych ze środków Funduszy Europejskich (POIR). Zakończenie zawodów, uwieńczonych ogłoszeniem zwycięzcy i wręczeniem nagród, planowane jest na godz. 17.00.


Przedsięwzięcie pn. „Wielkie Wyzwanie: Energia” realizowane jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych (projekt realizowany w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój).

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Więcej informacji wraz z formularzem rejestracji na Finał.

{"register":{"columns":[]}}