W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O kluczowych zjawiskach w gospodarce oraz roli nowej perspektywy finansowej UE na EEC Trends’23

07.02.2023

Nowy rok otwiera nowe debaty o perspektywach i kierunkach rozwoju polskiej gospodarki. Tradycyjnie już pierwsze spotkania przedsiębiorców, inwestorów, naukowców i przedstawicieli administracji odbyły się podczas EEC Trends. NCBR było partnerem merytorycznym wydarzenia, a eksperci Centrum zasiedli w panelach „Digitalizacja w praktyce” oraz „Finansowanie gospodarki”, podczas obu debat odnosząc się m.in. do znaczącej roli rozpoczynającej się nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

EEC_trends_2

Lutowe spotkanie objęło swoim zakresem tematycznym najważniejsze zjawiska w gospodarce – wszechobecne skutki skomplikowanej sytuacji geopolitycznej z kryzysem energetycznym na czele, a w tym kontekście transformację sektora energii i procesy dostosowania gospodarki do wyzwań klimatycznych, a także zjawiska związane ze spowolnieniem gospodarki czy uwarunkowaniami przyspieszającej digitalizacji. Uczestnicy zmierzyli się też z obszarami o szczególnej w ostatnich latach zmienności: globalnym handlem i ekspansją oraz inwestycjami w logistyce i transporcie.

Digitalizacja – więcej pytań niż odpowiedzi

Co się zmieniło w podejściu do digitalizacji po pandemii? Od czego zależy otwartość poszczególnych grup społecznych na wprowadzanie nowych technologii? Które obszary cyfryzacji przyspieszają? Czy mamy problem ze zbyt dużą ilością danych? Co tak naprawdę oznaczają pojęcia takie jak Big data, cyfrowy bliźniak czy cyberbezpieczeństwo?

Z niełatwymi zagadnieniami i wieloma pytaniami zmierzyli się uczestnicy debaty „Digitalizacja w praktyce”: Kamil Grotnik, kierownik sekcji programów i konkursów krajowych w Biurze Strategii i Rozwoju NCBR, Ireneusz Borowski z Dassault Systems, Marek Gabryś z AIUT Sp. z o.o., Arkadiusz Jedynak z Ministerstwa Finansów, Łukasz Otta z Siemens Polska, Robert Stobiński z Grupy Amica i Tomasz Wolanowski z ABB Sp. z o.o. Rozmowę moderowali redaktorzy portalu wnp.pl Karolina Markowska i Piotr Myszor.

Ekspert NCBR opowiedział m.in. o tym jak Centrum wspiera rozwój sztucznej inteligencji:

- NCBR finansuje projekty B+R z obszaru sztucznej inteligencji już od kilku lat. Uruchomiliśmy m.in. dedykowany program strategiczny INFOSTRATEG. Działamy tak, aby projekty w obszarze AI miały konkretne zastosowania. Dlatego konkursy, które ogłaszamy mają sprecyzowane tematy tj. np. analiza obrazów medycznych, analiza zdjęć satelitarnych, selektywna ochrona roślin. NCBR powołał również swój instytut badawczy czyli IDEAS NCBR. Tworzymy dzięki temu zespoły badawcze, które będą rozwiązywały konkretne problemy w obszarze AI i uczenia maszynowego – powiedział Kamil Grotnik.

Druga część dyskusji była poświęcona przedsiębiorstwom, które z jednej strony tworzą narzędzia pozwalające zarządzać digitalizacją, a z drugiej – same muszą zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z adaptowaniem nowych technologii w swojej organizacji. W każdej z tych sytuacji nieodzowne okazuje się wsparcie ze środków publicznych oraz Funduszy Europejskich, również na realizację projektów badawczo-rozwojowych.

- Wsparcie dla przedsiębiorców oferuje program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, w którym cyfryzacja stanowi bardzo istotny element – powiedział Kamil Grotnik. - Dostępne są również środki krajowe. Przykładem jest trwający obecnie konkurs w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia z PKN Orlen czyli programie NEON. W obszarze cyfryzacji poszukujemy rozwiązań na przeciwdziałanie korozji w instalacjach i wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji do tego aby ten proces ulepszyć – dodał ekspert.

Uczestnicy debaty doszli wspólnie do wniosku, że rozmowa, mimo że intensywna, nie wyczerpuje złożonego zagadnienia jakim jest transformacja związana z digitalizacją. Pewne jest natomiast, że jest to jedno z kluczowych zagadnień, które musi być na stałe obecne w agendach działalności instytucji publicznych oraz biznesu.

Finansowanie gospodarki – jak robić to skutecznie

Nie mniej pytań organizatorzy EEC Trends postawili przed uczestnikami debaty „Finansowanie gospodarki”, a odpowiadali na nie: Ksenia Wójcik-Karasiewicz, dyrektor Biura Zarządzania Obsługą Beneficjenta w NCBR, Zbigniew Jagiełło, członek rad nadzorczych Blik, Asseco, Ekoenergetyka, MCI, Piotr Kamiński, wiceprezes Wielton SA, Marcin Kościński, dyrektor w Pionie Klientów Biznesowych z ING Banku Śląskim, Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Rozmowę moderował redaktor Dziennika Gazety Prawnej, Paweł Czuryło.

Dyskusja dotyczyła m.in. zdolności sektora bankowego do finansowania polskiej gospodarki, kondycji krajowego rynku kapitałowego w kontekście inwestycji i innowacji, aktywności funduszy inwestycyjnych oraz publicznych programów wsparcia w tym obszarze.

- Obecnie firmy, które chcą inwestować mają duże możliwości związane z nową perspektywą finansową UE. Co ważne, w nowym programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki będziemy finansowali też wdrożenia. Wiedząc, że dostępność kredytów jest trochę ograniczona, będziemy wspierać przedsiębiorców tak, aby mogli pójść jak najdalej ze swoimi projektami B+R. Nowością jest to, że jako NCBR będziemy nakierowani głównie na duże przedsiębiorstwa – mówiła Ksenia Wójcik-Karasiewicz.

- Poza tym jeszcze w tym roku, w ramach poprzedniej perspektywy finansowej i Programu Inteligentny Rozwój, NCBR przeznaczy około 8 mld zł na działalność B+R – dodała ekspertka NCBR.

Uczestnicy dyskusji podsumowali, że ważne jest zdefiniowane potrzeb gospodarki i priorytetowych obszarów wsparcia, a następnie kontynuowanie i podejmowanie nowych współprac na różnych poziomach. Ekspertka NCBR zauważyła, że w założenia te świetnie wpisuje się program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, który nastawiony jest na budowanie środowiska przyjaznego innowacjom o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki.

 

EEC Trends 2023 odbyło się 6 lutego br. w Warszawie. Rekomendacje wypracowane podczas EEC Trends zostaną wykorzystane w pracach nad agendą 15. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który zaplanowany jest na kwiecień br.

Więcej informacji oraz retransmisje poszczególnych sesji dostępne są na stronie organizatora.

feng

{"register":{"columns":[]}}