W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O PERUNIE na Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych 2022

19.10.2022

19 października br. na Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie odbyła się już druga edycja Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych. To wydarzenie było okazją do spotkania przedstawicieli polskich Sił Zbrojnych, przemysłu obronnego, świata nauki i biznesu współpracujących w sektorze badawczo-rozwojowym. Tegoroczna edycja była także okazją do zaprezentowania nowego Programu PERUN, w ramach którego będą finansowane w NCBR projekty z zakresu bezpieczeństwa i obronności państwa. Budżet Programu wyniesie 3 miliardy złotych.

O PERUNIE na Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych 2022

Konferencję zorganizowały Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Istotnym elementem wydarzenia było przybliżenie nowych narzędzi uruchamianych w NATO, takimi jak akcelerator innowacji obronnych NATO DIANA oraz Fundusz Innowacji NATO. Toczone w trakcie Forum dyskusje były również dogodną okazją do przedstawienia modeli wsparcia rozwoju innowacji obronnych stosowanych w krajach, gdzie współpraca resortów obronnych z funduszami venture capital, akceleratorami innowacyjności i start-upami jest już prowadzona.

Otwierając wydarzenie wiceminister Marcin Ociepa podkreślał, że polska polityka innowacyjności sił zbrojnych powinna posiadać trzy wymiary – globalny, bałtycki i publiczny. - Potrzebujemy wymiany doświadczeń i wspólnego wysiłku. Chcemy zapytać naszych gości, jak to robicie, jak rozkładacie akcenty, jakie są wasze priorytety. Pytamy w nadziei, że dojdziemy do konkluzji, że to są nasze wspólne cele – dodał wiceminister.

Zwracał również uwagę, na zmianę jaka zachodzi w strukturach NATO po rozszerzeniu o Szwecję i Finlandię. – Rosja się z Bałtyku nie wycofuje. Nie tylko jest tam obecna w Królewcu, ale także w Petersburgu, byłej stolicy kraju. Wobec rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię należy spodziewać się zwiększonej aktywności Rosji na Bałtyku, także takiej poniżej progu wojny – wskazywał. Dlatego kluczowe jest rozwijanie zdolności marynarki wojennej, ale także zdolności krajowego systemu bezpieczeństwa do ochrony morskiej infrastruktury krytycznej i portów. – Chcemy zachęcić przemysł i świat nauki do wysiłku w tym obszarze – podkreślał Marcin Ociepa.

W wydarzeniu wziął również udział dr Paweł Kuch, p.o. dyrektor NCBR oraz Rafał Sobolewski, dyrektor Działu Zarządzania Programami i Projektami na rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa w NCBR. Dyrektor Sobolewski zaprezentował założenia nowego programu pod kryptonimem PERUN. - To unikatowa oferta NCBR wypracowana na bazie doświadczeń z poprzednich konkursów. Stanowi odpowiedź na bieżące potrzeby resortu obrony narodowej, dostarczając narzędzi finansowych i proceduralnych, umożliwiających sprawną oraz efektywną realizację badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności państwa. W ramach PERUNa przewidujemy m.in. konkursy na projekty „zlecone" w oparciu o dokładne założenia projektowe z Resortu Obrony Narodowej czy „obszarowe" w oparciu o zakresy tematyczne, tak, jak to miało miejsce w przypadku programu SZAFIR. Chcemy utrzymać także finansowanie projektów „startowych" kierowanych przez młodych naukowców. Nowością programu będą np. prace realizowane w formie „lejka DARPA" – przekazał Rafał Sobolewski. Podkreślał on, że budżet Programu, który wyniesie 3 mld złotych, stanowi dobrą podstawę do działań w dłuższej perspektywie. Nie jest też wykluczone, że kwota ta będzie w przyszłości zwiększana.

W panelu pt. „Rola Sztucznej Inteligencji w cyberbezpieczeństwie” udział wziął także prof. Piotr Sankowski prezes IDEAS NCBR, spółki z Grupy NCBR odpowiedzialnej za rozwój polskiego potencjału w zakresie ekonomii cyfrowej.

{"register":{"columns":[]}}