Polskie start-upy przed amerykańskim wyzwaniem. Finał pierwszej tury NCBR-USA
26.02.2026
Start-upy, mikro- i mali przedsiębiorcy uczestniczący w działaniu akceleracyjnym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ze Stanami Zjednoczonymi właśnie zaprezentowali się przed jury z Polski i USA. Wystąpienia odbyły się podczas Demo Day w Warszawie. Już tylko krok dzieli polskich innowatorów od wylotu do Nevady, który otworzy im szansę zaistnienia na rynku amerykańskim i globalnym.
Pierwsza tura tegorocznej edycji działania akceleracyjnego NCBR-USA (NCBR‑USA Acceleration Program) chce umożliwić rozpoczęcie długofalowej współpracy między firmami i instytucjami z Polski i Stanu Nevada w różnych obszarach innowacyjności, takich jak np. medycyna, edukacja, innowacyjne rolnictwo czy informatyczne usługi hotelarskie. Ma to przyczynić się do komercjalizacji oferowanych rozwiązań technologicznych oraz wspierania kooperacyjnych form działalności B+I, a także ekspansji międzynarodowej polskich firm.
Solidna porcja wiedzy – Bootcamp Warsaw
Końcówka lutego to czas kluczowego etapu w pierwszej turze tegorocznej edycji NCBR-USA. Wiąże się z wyborem firm, które wezmą udział w akceleracji w Nevadzie. Od 23 do 25 lutego w Warszawie miał miejsce Bootcamp Warsaw. To dla start-upów czas intensywnych warsztatów, pracy w grupach, konsultacji eksperckich i dyskusji. W ciągu trzech dni spotkań z ekspertami z USA firmy poznawały również ofertę i specyfikę Nevady.
Ta solidna porcja wiedzy posłużyła uczestnikom do przygotowania swoich wystąpień podczas Demo Day, który odbył się 26 lutego.
– Już za nieco ponad dwa miesiące maksymalnie dziesięć start-upów będzie miało szansę wziąć udział w procesie akceleracji w Las Vegas i Reno w Nevadzie. Ale o tym, kto to będzie, zadecydują państwa dzisiejsze wystąpienia i prezentacje – powiedziała podczas otwarcia Demo Day Agnieszka Ratajczak, dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej w NCBR. – W czasie Bootcamp Warsaw uczyli się państwo, jak najlepiej promować i sprzedawać swój innowacyjny produkt lub usługę na rynku amerykańskim. Jak pozyskać zagranicznego inwestora, jak zarejestrować firmę w USA, jak różnice kulturowe wpływają na postrzeganie działalności biznesowej. Była też mowa o tym, jak sprostać wymaganiom tamtejszego klienta oraz wyzwaniu, jakim jest rozpoczęcie działalności gospodarczej w Nevadzie. Teraz nadszedł czas, aby sprawdzić swoje umiejętności w praktyce i spróbować szczęścia w Srebrnym Stanie, jak nazywana jest Nevada. Życzę powodzenia, gdyż otwiera się przed państwem bardzo ciekawa perspektywa – dodała.
Czas na dobrą autoprezentację – Demo Day
Podczas Demo Day każdy start-up miał pięć minut na prezentację w zwięzłej, ale przekonującej formule typu „elevator pitch”, po której następowała sesja pytań i odpowiedzi. Swoje wystąpienia wygłosiły następujące firmy: Bangproof Sp. z o.o., EasySolar AI Sp. z o.o., Photo4Chem Sp. z o.o., Sensorbite P.S.A., Picme Sp. z o.o., ECOH Sp. z o.o., SIMTU P.S.A., Adamus Technologies Sp. z o.o., RELINE AI Sp. z o.o., TRIBE RENT Sp. z o.o. oraz OPTIALL Sp. z o.o.
Podmioty te oferują różnorodne rozwiązania i produkty, jak np. kaski do sportów wodnych w kształcie modnych nakryć głowy; oparta na sztucznej inteligencji optymalizacja urządzania przestrzeni sklepowych; aplikacja ułatwiająca spotkania w świecie rzeczywistym; platforma internetowa dla projektantów gier wideo; specjalistyczne produkty fotochemiczne o dużej wartości dodanej; oparta na sztucznej inteligencji platforma wspomagania decyzji geoprzestrzennych; platforma SaaS do automatyzacji projektowania i sprzedaży dachowych systemów fotowoltaicznych; aplikacja SaaS i zastrzeżony format plików 3D/BIM (.sim2), który wypełnia lukę pomiędzy rzeczywistością cyfrową i fizyczną; inteligentna platforma do zarządzania energią dla miast i gmin; rozwiązania cyfrowe dla organizacji, łączące technologię informatyczną z dobrostanem pracowników; portfolio platform rynkowych skupionych na pojazdach sportowych.
Teraz prezentacje uczestników zostaną poddane ocenie. Komisja Oceniająca przyzna każdemu start-upowi punkty zgodnie z regulaminem działania akceleracyjnego NCBR-USA. Maksymalnie dziesięć najwyżej ocenionych podmiotów zostanie zaproszonych do udziału w etapie akceleracji prowadzonym na terenie Nevady.
Etap ten potrwa tydzień, a jego program ramowy zostanie dostosowany do profilu wybranych uczestników. Akceleracja będzie uwzględniała wsparcie mentorów dobranych do etapu rozwoju poszczególnych start-upów, a także organizację spotkań z firmami i instytucjami wspierającymi rozwój biznesu. Co istotne, część spotkań biznesowych w USA stanowić będą te zaaranżowane przez samych uczestników etapu akceleracji.
Przewaga pierwszego gracza
Za proces akceleracji odpowiada strona newadyjska, reprezentowana podczas Bootcamp Warsaw i Demo Day przez mentorów z firmy Granite Landings. Z tej okazji w Polsce pojawiła się więc m.in. dr Rachel Flanigan, pracująca również w Uniwersytecie Nevady w Reno i znana NCBR już z etapów akceleracji w USA w poprzednich edycjach działania.
– To była wspaniała okazja, aby w ramach pierwszej tury tegorocznej edycji NCBR-USA spotkać się z grupą start-upów, które przygotowują się do wejścia na rynek w Nevadzie. Jest tu kilka firm z przewagą pierwszego gracza w swoich branżach i wieloma innowacyjnymi produktami. Jest tu wielu zmotywowanych founderów, którzy chcą nauczyć się budować relacje i prowadzić działalność w USA. Spotkanie z nimi w Warszawie i prowadzenie popołudniowych warsztatów grupowych pomogło mi zrozumieć, jakich unikalnych kontaktów potrzebuje każda firma na swoim etapie rozwoju i w swojej branży. Bardzo inspirujące i motywujące było również to, że przedstawiciele poszczególnych start-upów zadawali sobie nawzajem pytania i wymieniali się pomysłami na temat swoich strategii w różnych branżach. Nie mogę się więc doczekać, aby przedstawić zwycięskie start-upy naszej sieci kontaktów w Nevadzie – cieszyła się dr Flanigan.
Nie ma przegranych, czas na Kalifornię
Etap akceleracji w Nevadzie to niejedyna w 2026 r. szansa na sprawdzenie swoich sił na rynku amerykańskim. Do 31 marca br. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju czeka bowiem na zgłoszenia start-upów do drugiej tury w ramach tegorocznej edycji NCBR-USA. Jej kulminacją będzie październikowy etap akceleracji w Kalifornii, a konkretnie po dwa dni w San Francisco i w Dolinie Krzemowej oraz wizyta w Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Aplikować mogą również te start-upy, którym w I turze nie uda się zakwalifikować do etapu akceleracji w Nevadzie.
Przypomnijmy, że poprzednie cztery edycje działania akceleracyjnego zostały przeprowadzone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w latach 2020-2022 oraz 2023, 2024 i 2025 jeszcze pod nazwą NCBR-NAP. Celem działania jest łączenie innowacyjnych ekosystemów Polski i USA poprzez akcelerację wyłonionych w konkurencyjnej procedurze, zarejestrowanych w Polsce, młodych firm technologicznych na rynku amerykańskim, przy skorzystaniu z doświadczenia amerykańskich mentorów i związanych z nimi instytucji. W roku 2026 realizowana jest kolejna edycja działania, a nabór do II tury trwa do 31 marca br.
Więcej o działaniu akceleracyjnym NCBR-NAP i naborze do II tury